به گزارش اکوایران پلاتین، فلز گرانبها با مصرفی صنعتی است که ظرف سه ماهه پایانی سال 2022، رشد نرخ قابل ملاحظه‌ای را در بازارهای جهانی به ثبت رسانده است، این روند مثبت قیمتی با بازگشایی بازارها در سال 2023 نیز ادامه‌ دارد.

ظرف روز جمعه 30 دسامبر که روز پایانی معاملات کالایی‌ها در سال 2022 بود، این فلز از مرز 1000 دلار به ازای هر اونس عبور کرد و با بیشترین نرخ پس از نیمه ماه مارس 2022 رسید. این روند افزایش قیمت پلاتین در بازار جهانی ظرف روزهای ابتدایی بازگشایی بازار در سال 2023 نیز ادامه یافت به نحوی که این فلز گرانبهای صنعتی در روز سوم ژانویه در معاملات آتی کامکس آمریکا با نرخ هزار 81 دلار به ازای هر اونس معامله شد.

رکورد بیشترین نرخ فروش پلاتین در معاملات آتی کامکس آمریکا مربوط به ماه مارس بود که این فلز با قیمت هزار و 115 دلار به ازای هر اونس مورد معامله قرار گرفت. روسیه دومین تولیدکننده بزرگ پلاتین در دنیا است و حمله این کشور به اوکراین با ایجاد واهمه از بروز اختلال در عرضه زمینه صعود قیمتی این فلز را فراهم کرد. اما از آنجایی که این جنگ به محدودیت عرضه پلاتین از سوی روسیه منجر نشد و در عین حال تقاضا برای این فلز نیز متاثر از وضعیت اقتصاد جهانی کاهش یافت، بنابراین این فلز گرانبها از رکورد قیمتی ثبت شده در روزهای ابتدایی ماه مارس عقب نشست.

اما ظرف هفته‌های پایانی سال 2022، انجمن جهانی سرمایه‌گذاری پلاتین خبر از بروز کسری عرضه در این بازار ظرف سال 2023 پس از دو سال مازاد عرضه داد. این کشری عرضه به دلیل عدم تعادل بین رشد تقاضا و رشد عرضه رقم خورده است. در حالی که میزان تقاضا برای پلاتین رشدی 19 درصدی داشته است، اما تقاضا برای آن تنها افزایشی 2 درصدی را به ثبت رسانده و بنابراین بازار در سال آینده با مازاد عرضه نسبت به تقاضا روبرو است.

به گزارش شورای سرمایه‌گذاری جهانی پلاتین، چین به‌عنوان مصرف کننده اصلی این فلز از سال 2019 بر میزان واردات این فلز افزوده و این موضوع باعث شده است تا عرضه محدودی از پلاتین برای سایر نقاط دنیا در اختیار باشد. در این گزارش با پیش‌بینی رشد تقاضا از سوی چین در سال 2023، احتمال بروز کسری در بازار این فلز داده می‌شود و این رویه می‌تواند از صعود قیمتی پلاتین حمایت کند.