به گزارش اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز –چهارشنبه 14 دی- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس هزار و 910 واحد ریزش کرد و به رقم یک میلیون و 591 هزار و 373 واحد رسید. اما شاخص کل هم‌وزن 2 هزار و 281 واحد بالا آمد و در رقم 475 هزار و 417 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس 31 واحد رشد کرد و به رقم 20 هزار و 373 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 298 نماد رشد قیمت و 363 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 45 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 55 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت سرمایه گذاری صنعت‌ بیمه (وبیمه)، شرکت نیرومحرکه (خمحرکه) و شرکت لیزینگ صنعت و معدن (ولصنم) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن (وکبهمن)، شرکت گسترش سرمایه گذاری ایرانیان (وگستر) و شرکت سرمایه گذاری اقتصاد شهر طوبی (وطوبی) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای دکوثر (شرکت داروسازی کوثر)، قشهد (شرکت شهد) و کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک (گدنا)، شرکت دارویی ره آورد تأمین (درهآور) و شرکت بهمن لیزینگ (ولبهمن) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات سه‌شنبه، 107 نماد صف خرید داشتند و 32 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با افت 53 درصدی به 426 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 186 درصد افزایش یافت و 623 میلیارد تومان بود.

پیش بینی بورس

در پایان معاملات نماد فاذر (شرکت صنایع آذر آب) با صف‌ خرید 77 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از فاذر، نمادهای میهن (شرکت بیمه میهن) و فسازان (شرکت غلتک سازان سپاهان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر، بیشترین صف فروش در پایان معاملات سه‌شنبه به نماد گدنا اختصاص داشت و پس از گدنا، نمادهای ولبهمن، دلقما، خفنر و وآذر در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال آخرین روز معاملاتی هفته می‌روند که در هفته اخیر شاخص روند پرنوسانی داشته است. روز شنبه شاخص کانال 1.6 میلیونی را از دست داد و 56 هزار واحد سقوط کرد. روزو یکشنبه نیز شاخص 26 هزار واحد پائین آمد. روز دوشنبه بازار سبزپوش شد و 28 هزار و 909 واحد صعود کرد. این روند افزایشی در شروع معاملات روز سه‌شنبه نیز ادامه داشت و در یک ساعت ابتدای شاخص کل و شاخص هم وزن رشد کردند. شاخص کل حتی به کانال 1.6 میلیونی برگشت اما در 2 ساعت و نیم بعدی ورق برگشت و بازار نزولی شد. به طوری که شاخص هزار و 910 واحد پائین‌تر از روز قبل ایستاد، تعداد نمادهای قرمزپوش بیش از سبزها شد و بازار با مازاد عرضه و صف‌های طویل فروش بسته شد. 

کگل، فملی، نوری و فولاد بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل داشتند و در مقابل نمادهای دو خودروساز بزرگ، ایران خودرو و سایپا بیشترین اثر مثبت را داشتند. دیروز باز هم پول حقیقی از بازار خارج شد و بزرگان شاخص ساز با خروج پول مواجه بودند. فولاد، فملی، خگستر، شپنا و فارس در صدر بودند و نمادهای وغدیر، درهآور، شستا و تاپیکو در رتبه‌های بعدی بودند. در سوی دیگر، خودرو بیشترین ورود پول را داشت و سهم‌های بانکی تجارت، پاسارگاد و ملت در رده‌های بعدی قرار داشتند. 

همچنین ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 27 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 9 هزار و 758 میلیارد تومان رسید که بیش از 2 هزار میلیارد تومان بیشتر از روز دوشنبه بود. 

تحلیلگران تکنیکی مرز یک میلیون و 600 هزار واحد را مرز روانی شاخص می‌دانند که دیروز شاخص توانست آن را لمس کند اما نتوانست آن را پشت سر بگذارد. برخی از تحلیلگران معتقدند که معامله‌گران در حال نوسان گیری هستند و به عللی مانند ثابت نگه داشتن نرخ نیمایی و کمبود گاز صنایع به چشم انداز بازار خوشبین نیستند. از همین رو تنها در پی نوسانگیری هستند و نوسانات بازار و ورود و خروج متناوب پول حقیقی متأثر از این استراتژی است. در مقابل گروهی دیگر معتقدند انتظارات معامله‌گران تغییر کرده و با تغییر چشم انداز رفتار معامله‌گران نیز به سمت فروش و عرضه بیشتر تغییر کرده است. 

برخی نیز معتقدند ارزش بازاری سهام اغلب شرکت‌ها هنوز پائین‌تر از ارزش ذاتی آن‌هاست و در میان مدت بازار باید رشد کند. این گروه معتقدند قیمت سهام در نهایت به سمت ارزش ذاتی حرکت می‌کند. با این حال ریسک‌های بازار می‌تواند انتظارات معامله‌گران را منفی کند و انتظارات منفی به نزول قیمت‌ها منجر خواهد شد.

پیش بینی بورس