به گزارش اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز – شنبه 17 دی- به روند بازار سهام در روزهای گذشته نگاه می‌کنیم. روز چهار‌شنبه شاخص کل بورس 12 هزار و 196 واحد پائین آمد. شاخص هم‌وزن نیز 2 هزار و 217 واحد افت کرد و شاخص کل فرابورس ریزش 161 واحدی را پشت سر گذاشت. 

در پایان معاملات ‌روز چهار‌شنبه، 301 نماد رشد قیمت و 358 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 46 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 54 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

سهم‌های صعودی

روز چهارشنبه در بورس شرکت بیمه ما (ما)، بانک سینا (وسینا) و شرکت لیزینگ صنعت و معدن (ولصنم) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان (زگلدشت)، مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) و شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت (زکشت) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

سهم‌های نزولی 

در بورس شرکت لیزینگ خودرو غدیر (ولغدر)، شرکت واسپاری ملت (ولملت) و شرکت دارویی لقمان (دلقما) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک (گدنا)، شرکت بهمن لیزینگ (ولبهمن) و شرکت صنایع بهداشتی ساینا (ساینا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات چهارشنبه، 125 نماد صف خرید داشتند و 32 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با رشد 14 درصدی به 486 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 16 درصد افزایش یافت و 725 میلیارد تومان بود.

پیش بینی بورس

در پایان معاملات نماد فاذر (شرکت صنایع آذر آب) با صف‌ خرید 54 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از فاذر، نمادهای وسینا (بانک سینا) و خمحرکه (شرکت نیرومحرکه) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر، بیشترین صف فروش در پایان معاملات چهارشنبه به نماد گدنا اختصاص داشت و پس از گدنا، نمادهای ولبهمن، بپاس، دلقما و ساینا در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

پیش بینی بورس

 پیش بینی بورس امروز

در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص‌های بازار سهام به نزول ادامه دادند. شاخص کل نسبت به روز قبل ریزش بیشتری داشت و از مرز یک میلیون و 600 هزار واحد دور شد. مرزی که شاخص در دو هفته اخیر حوالی آن در نوسان بوده اما نتوانسته آن را پشت سر بگذارد. 

روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد کاهش 32 درصدی داشت اما خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت بود. 4 نماد بانکی؛ وپاسار، وبملت، وتجارت و وسینا در کنار حکشتی بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند اما بیشترین خروج پول به نمادهای بزرگ بازار؛ شپنا، فارس، خاور، فملی و وغدیر اختصاص داشت. 

در جدول پیشران‌های بازار نیز بانکی‌ها پیشتاز بودند. وبملت، وپارس، وبصادر و وتجارت در کنار حکشتی و خودرو بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند. در مقابل فولاد، فملی، میدکو، شستا، شپنا و شبندر عامل نزول شاخص بودند. 

بنابراین در هفته‌ای که بازار با چالش دلار 28 هزار و 500 تومانی مواجه شد، سهم‌های ریالی بازار پیشران بودند. 

ناظران افت ارزش معاملات خرد را ناشی از رشد نااطمینانی‌ها و سندرم چهارشنبه‌های بازار می‌دانند. معمولا در آخرین روز معاملاتی هفته ارزش معاملات افت می‌کند و عرضه در بازار رشد می‌کند. در این میان اتفاق جالب توجه روز چهارشنبه ورود پول حقیقی به بازار بود. اما معاملات چهارشنبه با مازاد عرضه بسته شد. عرضه‌هایی که می‌تواند به معاملات امروز سرریز کند و بازار را در شروع معاملات قرمزپوش کند.

پیش بینی بورس