به گزارش اکوایران، به دلیل تعطیلی تمامی واحدها و بخش‌های سازمان بورس تهران، معاملات بورس کالا نیز به روز کاری بعد موکول شد. قرار بود امروز تعداد 10 هزار دستگاه خودروی دنا ، محصول شرکت ایران خودرو در بورس کالا عرضه شود که به گفته مدیران این سازمان این عرضه در روز دوشنبه اتفاق خواهد افتاد.

تعطیلی بازار سرمایه با انتقاد برخی از فعالان مواجه بوده است و تعطیلی معاملات آنلاین را بلاوجه می‌دانند. در مقابل گفته می‌شود تعطیلی بانک‌ها نقل و انتقالات مالی را با اختلال مواجه کرده است. با این حال انتقال وجه سهامداران به روزهای آتی موکول شده است. 

اما بورس مدت‌هاست که از شور و حال فاصله گرفته است. از جایی که اعتماد حقیقی ها از بازار سرمایه از بین رفت، ارزش معاملات به پایین ترین سطح خود رسید، برای صادرات شرکت های صادرات محور عوارض و مالیات وضع کردند، دامنه نوسان را به منفی 2 درصد رساندند، دامنه نوسان سکه بورسی را تا مثبت نیم درصد افزایش دادند، خبر قطع برق صنایع میزان تولیدات شرکت‌ها را در تابستان به حداقل رساند، خبر توقف واحدهای تولیدی از اواسط آذر ماه سال جاری در سامانه کدال منتشر شد، و حتی بورس را عامل تورم دانستند.

در شرایطی که با نامه مدیر عامل یک شرکت خودروساز که از عرضه محصولاتش در بورس کالا امتناع می‌کند، تا وزیر اقتصاد، وزارت صمت و رئیس سازمان بورس مجبور به پا در میانی می‌شوند تا شاید به صورت قطره چکانی محصولات خود را  در بورس کالا عرضه کند. 

و در شرایطی که بودجه‌ای پر ابهام، دیرتر از موعد به مجلس می‌رود که با یک ضریب 40 درصدی نسبت به سال قبل ارائه شده است، شاید تعطیلی معاملات بهتر از انجام آن باشد. 

در شرایطی که در بودجه نرخ خوراک گاز پتروشیمی‌ها به 7 هزار تومان افزایش یافته، بر خلاف وعده‌ای که در ابتدای پاییز داده شده که نرخ از 5 هزار تومان به 3 هزار و 600 تومانی برسد. و در شرایطی که خروج سرمایه از کشور و خرید ملک در ترکیه و امارت به جایی رسیده که رتبه یک خرید ملک در ترکیه به ایرانیان می‌رسد.

شاید تعطیلی بازار سرمایه با وضعیت دیگر بازارها همخوان‌تر است. بازارهایی که با تفاوت قیمت نرخ دلار نیما، دلار سنا، دلار بازار آزاد، دلار جهانگیری، دلار فرزین، دلار ابلاغی (پلیسی) ، دلار هرات، دلار سلیمانیه و ... مواجه است. تعطیل بودن بازار سرمایه صرفاً به روز نشدن قیمت روی تابلوی معاملاتی نیست. حال باید بپرسیم که آیا بازار فردا باز است یا خیر؟