به گزارش اکوایران تعطیلات سال نو در چین که طولانی‌ترین تعطیلات سراسری در این کشور به شمار می‌رود آغاز شده و بنابراین فعلا خبری از بازار آهن و فولاد در جنوب شرق آسیا نیست.

قراضه 9 دلار گران شد

اما پلتس خبر از افزایش 9 دلاری هر تن قراضه وارداتی به ترکیه در روز دوشنبه 23 ژانویه داد؛ به این ترتیب هر تن قراضه ممتاز تحویل این کشور برابر 409 دلار به ازای هر تن ارزیابی شد. این رشد نرخ روزانه درحالی در این بازار رقم خورد که ظرف سومین هفته از ژانویه، این محصول به دلیل کاهش تمایل فولادسازان به خرید، افت قیمت 15 دلاری داشت و تا کف کانال قیمتی 400 دلار عقب نشسته بود.

در روز ابتدایی هفته جاری اخباری مبنی بر انعقاد قراردادی برای خرید قراضه با مبدا ایالات متحده آمریکا در محدوده قیمت 410 دلار به ازای هر تن تحویل ترکیه منتشر شد، در عین حال برخی فعالان بازار خبر از فروش این محصول با مبدا ایالات متحده خبر دادند. این در حالی بود که به گفته منابع پلتس از نرخ این محصول با مبدا بالتیک تا حدودی کاسته شد و در نهایت پلتس بهای قراضه ممتاز تحویل ترکیه را برابر 409 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد.

به گفته یکی از نمایندگان پلتس در ترکیه، تامین‌کنندگان آمریکایی قراضه، ظرف یک هفته اخیر از قیمت‌های اعلامی خود کوتاه نیامده‌اند، در عین حال گفته می‌شود که وضعیت بازار قراضه در ترکیه پررونق بوده و این موضوع فرصت عدم کاهش قیمت این محصول تحویل ترکیه را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

فشار بهای میلگرد بر بازار قراضه

در شرایطی بر نرخ قراضه وارداتی به ترکیه ظرف روز ابتدایی هفته افزوده شد که پلتس بهای میلگرد صادراتی فوب این کشور را بدون تغییر نرخ برابر 685 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. به این ترتیب اختلاف روزانه میان بهای میلگرد صادراتی ترکیه و قراضه وارداتی در 23 ژانویه 276 دلار در هر تن ارزیابی شد که این رقم کاهش روزانه 9 دلاری داشت. این کاهش فاصله قیمتی مانعی در مقابل رشد بیشتر بهای قراضه است.