به گزارش اکوایران، بنا به آمارهای بانک مرکزی، در اولین روز مرحله دوم عرضه ربع سکه بهار آزادی در بورس، دیروز 4767 قطعه ربع سکه بهار آزادی تا قیمت 7 میلیون و 920 هزار تومان در بورس کالا عرضه شد.

به گفته بانک مرکزی 450 هزار ربع سکه طلا بهار آزادی از روز گذشته (سه‌شنبه، 4 بهمن) به مدت 10 روز کاری از طریق بورس کالای ایران عرضه شده است.

عرضه ربع سکه طلای بهار آزادی در بورس کالا در این مرحله به صورت گواهی سپرده ناپیوسته خواهد بود و فرآیند کشف قیمت جدید در عرضه مربوطه هم به صورت ثبت سفارش دفتری با قیمت‌های مختلف است.

مطابق شرایط عرضه ربع سکه طلا در بورس کالا، تمامی اشخاص حقیقی بالای 18 سال دارای کد ملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه ربع سکه طلای بهار آزادی را خریداری کنند.

بنا به گزارش بانک مرکزی، خریداران می‌توانند پنج روز کاری بعد از خرید سکه در بورس کالا، به خزانه بانک رفاه مراجعه کرده و با ارائه اسناد مربوط به  بورس، به صورت فیزیکی معادل سکه‌های خریداری شده را تحویل بگیرند.

بانک مرکزی همچنین در نامه‌ای به شرکت بورس کالای ایران تاکید کرد که مبلغ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده در قیمت کشف‌شده معاملات گواهی سپرده کالایی سکه طلای ربع بهار آزادی خزانه بانک رفاه، محاسبه شده است؛ بنابراین مبلغ دیگری با عنوان هزینه مالیات بر ارزش افزوده از متقاضیان اخذ نمی‌شود.

عرضه ربع سکه طلا در بورس کالا به منظور از بین بردن حباب سکه و تعدیل انتظارات تورمی غیر واقعی توسط بانک مرکزی با همکاری بورس کالای ایران انجام می‌‎شود. پیش از این و در مرحله اول طی سه روز، حدود ۵۰ هزار سکه ربع بهار آزادی با قیمت‌های کشف شده در فرآیند ثبت سفارش به روش حراج تک‌قیمتی معامله شده بود.

با وجود اعلام عرضه 500 هزار ربع سکه در دور اول فروش از طریق بورس کالا، تنها حدود 50 هزار قطعه طی سه روز فروخته شد؛ یعنی در دور اول عرضه به طور متوسط در هر روز حدود 16 هزار و 600 قطعه فروش رفت اما در نخستین روز دور دوم عرضه، یعنی دیروز، تنها کمتر از 4 هزار 800 قطعه ربع سکه خریداری شد؛ یعنی کمتر از یک‌سومِ میانگین فروش هفته قبل.