به گزارش اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز سه‌شنبه می‌روند که در روز گذشته شاخص‌های بازار سهام باز هم ریزش کردند. برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه 11 بهمن- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. روز دوشنبه شاخص کل بورس برای پنجمین روز کاری متوالی ریزش کرد و 2 هزار و 506 واحد پائین آمد.

دیروز شاخص هم وزن نیز 5 هزار و یک واحد افت کرد و شاخص کل فرابورس کاهش 160 واحدی را پشت سر گذاشت. 

در پایان معاملات ‌دیروز، 297 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 360 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 45 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 55 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

دیروز در بورس شرکت‌ داروسازی کوثر (دکوثر)، شرکت‌ داروسازی امین (دامین) و شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران (واعتبار) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت پگاه گیلان (غگیلا)، شرکت‌ پویا زرکان آق دره (فزر) و شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود (زبینا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای فسرب (شرکت ملی سرب و روی ایران)، وایران (شرکت لیزینگ ایرانیان) و آپ (شرکت آسان پرداخت پرشین) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت آ س پ (آ.س.پ)، شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران (سدبیر) و شرکت مبین وان کیش (اوان) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات دوشنبه، 63 نماد صف خرید داشتند و 100 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با رشد 14 درصدی به 439 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 58 درصد کاهش یافت و 686 میلیارد تومان بود.

پیش بینی بورس

در پایان معاملات نماد اردستان (شرکت سیمان اردستان) با صف خرید 190 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از اردستان، نمادهای غدیس (شرکت پاکدیس) و غدانه (شرکت پنبه و دانه‌های روغنی خراسان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد وآذر اختصاص داشت و پس از وآذر، نمادهای کتوکا، چکاوه، خوساز و غاذر بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز 

در معاملات روز دوشنبه، شاخص کل در 15 دقیقه ابتدای روند صعودی داشت اما پس از آن، روند ریزشی پیدا کرد. شاخص در 90 دقیقه پایانی با شیب ملایمی صعود کرد اما نتوانست موجب جبران افت شاخص شود. 

دیروز هم تعداد نمادهای قرمزپوش بازار بیشتر بود و میدکو، همراه، کگل، کچاد، فخوز و سایپا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل داشتند. در مقابل فارس، حکشتی، پارس، شپدیس و نوری بزرگان سبزپوشی بودند که مانع ریزش بیشتر شاخص کل شدند. بدین ترتیب شاخص هم وزن بیش از یک درصد افت کرد و شاخص کل تنها 16 صدم درصد پائین آمد.  

همچنین برای هشتمین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی بودیم و 600 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار خارج شد. در مجموع 8 روز اخیر، 6 هزار و 638 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار خارج شده است.

دیروز بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای خاور، خودرو، وبملت، خساپا، فملی، کالا، خبهمن، فولاد، ودانا، وبصادر، وتجارت در رتبه‌های بعدی بودند. 

بدین ترتیب هرچند بازار ریزش سنگین یکشنبه را تکرار نکرد اما همچنان با خروج پول دست به گریبان است. معاملات دیروز با مازاد عرضه بسته شد و ارزش معاملات خرد نیز کمتر از روزهای قبل بود. بنابراین به نظر می‌رسد تمامی روندهای درونی بازار بر مدار نزولی حرکت می‌کنند و تنها امید معامله‌گران به اثر تصمیمات سیاست گذار است. عرضه خودرو در بورس کالا و بودجه 1402 ، دو موضوعی هستند که در میان مدت بر روند بازار اثرگذار خواهد بود. 

پیش بینی بورس