به گزارش اکوایران امید به رشد تقاضا مجدد به بازار جهانی آهن و فولاد بازگشت. به این ترتیب درحالی که ظرف 10 روز گذشته، سنگ‌آهن کانال 130 دلاری را از دست داد و تا 122 دلار به ازای هر تن تا روز 27 فوریه عقب نشست، انتشار داده‌های مثبت از اقتصاد چین ظرف روزهای ابتدایی ماه مارس زمینه بازگشت مثبت قیمتی در بازار آهن و فولاد را مهیا کرد به نحوی که تا روز جمعه سوم مارس هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد وارداتی به بنادر شمالی چین، معیار پلتس به 127 دلار و 45 سنت رسید.

اگرچه روند نوسان نرخ محصولات زنجیره آهن و فولاد ظرف روزهای ابتدایی ماه مارس افزایشی شده، اما منابع پلتس از کاهش حجم معاملات در بازار، در انتظار برگزاری نشست حزب کمونیست چین خبر داده‌اند. در این نشست مهم‌ترین اهداف اقتصادی چین برای سال 2023 هدفگذاری می‌شود و نتایج آن تاثیری مهم بر نوسان نرخ در بازارهای کالایی دارد.

زغال افزایشی شد

زغال‌سنگ استرالیا نیز پس از یک دوره افت نرخ ظرف روزهای پایانی فوریه مجدد به مسیر رشد قیمتی بازگشت. به این ترتیب پلتس پریمیوم زغال‌سنگ متالورژیک فوب استرالیا را برای روز جمعه سوم مارس با ثبت رشد نرخ روزانه 6 دلاری برابر 368 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. در حالی که افزایش عرضه زغال زمینه افت بهای این محصول ظرف روزهای پایانی فوریه را مهیا کرد؛ رشد تقاضا از افزایش بهای آن حمایت کرد. به گزارش پلتس همچنان متقاضیان هندی نرخ‌های فعلی زغال را گران ارزیابی کره و ترجیح می‌دهند در حاشیه بمانند، اما دارندگان این محصول معتقدند با توجه به موجودی پایین زغال در انبار فولادسازان هند، آن‌ها چاره‌ای جز پذیرفتن سطوح فعلی قیمت ندارند. البته اخباری مبنی بر ورود محموله‌های زغال روسی با نرخی به مراتب ارزان‌تر از زغال استرالیا به بازار هند نیز به گوش می‌رسد که صحت این خبر می‌تواند حفظ سطوح فعلی قیمت در این بازار را دچار تردید کند.

پلتس در گزارش روزانه خود از بازار جهانی آهن و فولاد بهای هر تن زغال‌ متالورژیک تحویل بنادر چین را نیز بدون تغییر نرخ برابر 343 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. اگرچه این نرخ نسبت به بهای فروش این محصول تحویل بندر مبدا حدود 25 دلار در هر تن ارزان‌تر است، اما عرضه ارزان زغال داخلی در بازار داخلی چین مانع از آن می‌شود که تجار امکان رشد بیشتر نرخ این محصول تحویل بنادر چین را داشته باشند. با این وجود افزایش مقررات ایمنی در معادن چین به شکل جدی در دستور کار دولت‌های محلی در این کشور قرار گرفته و این موضوع با محدودیت در عرضه داخلی از رشد نرخ زغال وارداتی به چین حمایت می‌کند.