به گزارش اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز دوشنبه می‌روند که روز یکشنبه شاخص‌های بازار سهام سقوط کردند. برای پیش بینی بورس امروز –دوشنبه 22 اسفند- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. روز یکشنبه شاخص کل 33 هزار و 571 واحد ریزش کرد و شاخص کل هم‌وزن 9 هزار و 316 واحد صعود کرد. همچنین شاخص کل فرابورس  123 واحد پائین آمد و شاخص هم وزن فرابورس افت 2 هزار و 292 واحدی داشت. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 123 نماد رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 519 نماد کاهش یافت، به عبارت دیگر، 20 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 80 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز یکشنبه در بورس شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان (وآذر)، شرکت‌ قند مرودشت (قمرو) و شرکت کمک فنر ایند امین (خکمک) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت ریل سیر کوثر (حسیر)، شرکت ویتانا (غویتا) و شرکت بیمه کوثر (کوثر) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای کطبس (شرکت زغال سنگ نگین طبس)، ولصنم (شرکت لیزینگ صنعت و معدن) و خمحرکه (شرکت نیرومحرکه) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود (ثرود)، شرکت پتروشیمی ارومیه (شاروم) و شرکت پاکدیس (غدیس) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات یکشنبه، 49 نماد صف خرید داشتند و 110 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 20 درصدی به 206 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 22 درصد افزایش یافت و 422 میلیارد تومان بود.

پیش بینی بورس

در پایان معاملات نماد تنوین (شرکت تأمین سرمایه نوین) با صف خرید 18 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از تنوین، نمادهای تکنو (شرکت تکنوتار) و خکمک (شرکت کمک فنرایند امین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات نماد فاذر بیشترین صف فروش را داشت و حآفرین، خمحرکه، سبزوا و غدشت دیگر نمادهایی بودند که -پس از فاذر- بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس

 پیش بینی بورس امروز 

معاملات دیروز بورس تهران با مازاد عرضه به پایان رسید و بخش بزرگی از بازار قرمزپوش بود. تعداد نمادهای قرمز بازار بیشتر بود و شاخص کل بیشترین ریزش اسفند ماه را پشت سر گذاشت.

 شاخص کل بورس تهران برای دومین روز متوالی افت چشمگیری کرد و کانال 1.8 میلیونی را از دست داد. در روزی که 80 درصد نمادها قرمزپوش بودند، فولاد، فارس، شستا، کگل، تاپیکو، نوری و کچاد بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. 

ارزش معاملات خرد نیز به سطح 6 هزار و 771 میلیارد تومان صعود کرد که کمترین رقم در 4 روز اخیر است. 

اما دیروز 827 میلیارد تومان سرمایه حقیقی خارج شد و بیشترین خروج سرمایه حقیقی نیز به نمادهای وسالت، خاور، وبانک، خزامیا، وتجارت، خودرو، حکشتی، شستا، تاپیکو، ثفارس، فولاد، شتران، فخوز، وبملت، ومعادن و نوری اختصاص داشت. 

بنابراین با روندی که بازار در روز گذشته داشت، به نظر می‌رسد امروز معاملات بازار با عرضه‌های قابل توجهی آغاز شود. تحلیلگران بدبین معتقدند شاخص پولبک کرده و در محدوده 1.7 میلیونی نوسان خواهد کرد، در مقابل خوشبین‌ها معتقدند مرز یک میلیون و 800 هزار واحد سطح حمایت شاخص است و شاخص در میان مدت بالاتر از آن قرار خواهد گرفت.

پیش بینی بورس