به گزارش اکوایران، در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران ارزش معاملات در محدوده‌های 3 هزار و 600 میلیاردتومانی قرار داشت و ارزش بازار بورس تهران نیز کماکان زیر رقم 8 هزار همتی ایستاده است. شاخص بورس تهران با افت بیش از 9 هزار و 400 واحدی خود را به رقم 2 میلیون و 143 هزار واحدی رساند.

این روزها خبر نامه 17 اردیبهشت‌ماه دولت مبنی بر تعیین نرخ خوراک و سوخت صنایع در بین همه اهالی بازار دست‌به‌دست می‌چرخد و در این میان مسئولان بورسی و اقتصادی کشور در حال تلاش برای به‌دست‌آوردن اعتماد و  اطمینان ازدست‌رفته هستند. نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب برای بازار سرمایه نه‌تنها هیچ سود نداشته است؛ بلکه اعتماد به صحبت‌های مسئولین را  در پایین‌ترین سطح خود قرار داده است.

زمانی که رئیس سازمان بورس تهران از سیو سود عده‌ای در بازار سرمایه خبر داده بود و وزیر اقتصاد دلیل بنیادی برای افت بیش از 5 درصدی بازار را نمی‌دید اهالی بازار سرمایه به دنبال تعطیلی معاملات بورس تهران بودند تا به وضعیت بازار رسیدگی شود. اما احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی آن را هیاهوی رسانه‌ای اعلام کرد و چندی بعد از رئیس سازمان بورس اوراق بهادار به دلیل عدم تعطیلی معاملات و رسیدگی به وضعیت بازار تشکر کرد.

اما با انتشار نامه تغییر نرخ خوراک و سوخت صنایع در بازار، سؤال فعالان بازار سرمایه این است که باز هم هیاهوی رسانه‌ای در کار است؟

امیرمهدی صبایی در گفت‌وگو با سنا اعلام کرده است که در چارچوب نظارت معمول و طبق رویه‌های نظارتی، از تاریخ ۱۷ اردیبهشت‌ماه تاکنون، چندین پرونده معاملات مبتنی بر اطلاعات نهانی، پیش‌دستی در معاملات و سوءاستفاده مربوط به اشخاص حقوقی، شناسایی شده و در جریان رسیدگی است. همچنین اسامی متخلفان منتشر خواهد شد. 

انتشار اسامی کوتاه و بلند افراد و سلاطین برای اهالی بازار سرمایه و اقتصاد کشور تکراری است. این راه رانت و فساد است که همواره برای این اسامی و سلاطین هموار است. 

وضعیت این روزهای بازار سرمایه اشعار پروین اعتصامی را در ذهن تداعی می‌کند که می‌گفت: محتسب، مستی به ره دید و گریبانش گرفت/مست گفت ای دوست، این پیراهن است، افسار نیست/گفت: مستی، زان سبب افتان‌وخیزان می‌روی/ گفت: جرم راه‌رفتن نیست، ره هموار نیست. 

آیا بررسی معاملات بیش از 50 روز پیش می‌تواند زیان بیش از 15 درصدی شاخص بورس را جبران کند؟

ولی‌الله جعفری نیز در گفت‌وگو با سنا نیز اعلام کرده است که درباره تصویر منتشر شده از مصوبه هیئت وزیران در فضای مجازی در ارتباط با نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها و سوخت صنایع در سال ۱۴۰۲، تاکنون مصوبه‌ای مبنی بر افزایش نرخ خوراک و گاز صنایع به سازمان بورس واصل نشده است.

باز هم گلایه و سؤال اهالی بازار سرمایه اینجا سر بازمی‌زدند که افت بیش از 5 درصدی شاخص بورس تهران در یک روز نیز به شما اعلام نشده بود تا طبق ماده 32 بازار و به دلیل افت بیش از 5درصدی (125 هزار واحدی در یک روز) برای بررسی وضعیت و علل ریزش بازار اقداماتی انجام دهید؟

شاخص بورس تهران به محدوده 2 میلیون و 100 هزار واحدی خود نزدیک شده است و می‌تواند به‌عنوان یک سطح حمایتی خوبی عمل کند که با انتشار این خبرها و حاشیه‌ها در دل بازار ترس رخنه کرده است و ممکن است کمی دیرتر خریداران وارد بازار شوند.

وقتی اظهار نظرها و یادداشت‌های اهالی بازار سرمایه را در این چند روز مرور می‌کنیم به پاسخ چرایی سختی کار در بازار بورس تهران می‌رسیم. 

بورس تهران به این دلیل سخت است که برای خرید یک سهم باید به نکاتی همچون تحریم نبودن صنعت چه از طرف غربی‌ها و چه داخلی‌ها توجه کنیم، محصولات شرکت  قیمت‌گذاری دستوری و دولتی نداشته باشد، با قطع برق در تابستان و قطع گاز در زمستان مواجه نشود، معاملات الگوریتمی روی تابلو نداشته باشد. سهام‌دار عمده فروشنده اصلی نباشد، مصوبه عوارض صادراتی برای آن وضع نشده باشد، مدیران آن در همان حوزه و صنعت تحصیلات و تجربه کاری داشته باشد نه در حوزه رسانه  و تصویر و همچنین احتمال انتشار رانت اطلاعاتی در آن در پایین‌ترین حد ممکن باشد و... 

به همین دلایل انتخاب سهم در بازار سرمایه سخت خواهد بود!

بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

اما در جریان معاملات امروز در بازار بورس تهران شاخص کل بورس با افت بیش از 9 هزار و 400 واحدی کار را تمام کرد تا در نهایت به محدوده 2 میلیون و 143 هزار واحدی برسد. از منظر تکنیکالی شاخص بورس تهران در محدوده 2 میلیون و 100 هزار واحدی خود قرار دارد و این محدوده‌ای است که از مدت‌ها پیش به دنبال آن بودند. همچنین محدوده حمایتی مدنظر ما باکس سبزرنگ مشخص شده روی تصویر شاخص کل بورس تهران می‌تواند به‌عنوان اولین سطح حمایتی عمل کند. درصورتی‌که شاخص بورس تهران در روزهای آینده این سطح (باکس سبزرنگ) را نیز از دست بدهد تا محدوده‌های خط میانی کامل یا همان محدوده زردرنگ مشخص شده افت خواهد کرد.

هفته‌های گذشته در خصوص محدوده 2.2 میلیون واحدی شاخص بورس تهران صحبت کردیم و این محدوده را با عنوان یک سطح حمایتی خیلی قویی (از منظر تکنیکالی) برای شاخص بورس تهران می‌دیدم  و ازدست‌رفتن این سطح از شاخص کل را مواجه شدند با رکود بزرگ در نظر گرفته بودیم که این اتفاق رخ داد و همچنان بازار در یک سکوت مرگ‌بار روزگار سپری می‌کند.

شاید برای روزهای آینده و با تغییر و یا ابطال نامه مربوط به نرخ خوراک صنایع بازار بورس تهران رخ مثبتی را به خود بگیرد دقیقاً در جایی که تکنیکالیست‌ها انتظار برگشت دارند و اهالی بنیادی کار بازار از ارزندگی قیمت‌ها صحبت می‌کنند.

 

 

کل