به گزارش اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز سه‌شنبه می‌روند که روز دوشنبه شاخص کل بورس تهران ریزش کرد. برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه 17 بهمن- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. روز دوشنبه شاخص کل هزار و 791 واحد افت کرد اما شاخص کل هم‌وزن هزار و 454 واحد رشد کرد. همچنین شاخص کل فرابورس  27 واحد پایین آمد و شاخص هم وزن فرابورس افزایش 442 واحدی داشت. 

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت مخابرات ایران (اخابر)، شرکت لنت ترمز ایران (خلنت) و شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت (وصنعت) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر)، شرکت آ س پ (آ.س.پ) و شرکت پاکدیس (غدیس) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای وملی (شرکت هلدینگ صنعتی ملی)، سفار (شرکت سیمان فارس) و غچین (شرکت کشت و صنعت چین چین) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان (زماهان)، شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران (سدبیر) و شرکت توسعه معادن کرومیت کاوندگان (کرومیت) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات دوشنبه، 59 نماد صف خرید داشتند و 41 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 18 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 412 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 30 درصدی به 515 میلیارد تومان رسید.

021116

پیش بینی بورس امروز 

دیروز شاخص کل بورس تهران بار دیگر ریزش کرد و کانال 2.1 میلیونی را از دست داد. نمادهای فملی، فولاد و فارس؛ سه شرکت بزرگ بازار سرمایه، بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشتند. 

به علاوه، باز هم پول حقیقی از بازار خارج شد. دیروز 2  میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. 

همچنین دیروز ارزش معاملات خرد افت کرد. ارزش معاملات خرد با کاهش اندکی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 238 میلیارد تومان رسید.  

بنابراین شاخص کل نتوانست کانال 2.1 میلیونی را حفظ کند. از دست رفتن این مرز حساس سیگنال منفی برای معامله گران و سهامداران است. با این حال برخی از تحلیلگران معتقدند شاخص بیش از این ریزش نخواهد کرد و پس از نوسانات کوتاه مدت، بار دیگر به بالای سطح 2 میلیون و 100 هزار واحد برمی‌گردد. این خوشبینی با وعده حمایت رئیس سازمان بورس و رئیس کل بانک مرکزی در میان معامله گران قوت گرفته است. 

021116