به گزارش اکوایران، ارزش معاملات در روز جاری به زحمت خود را به عدد 3 هزار میلیارد تومان رساند. این درحالی است که حدود دو هفته‌ است که حراج سکه در توسط بانک مرکزی شروع شده است. وجود این بازار که حکم بازار موازی برای بورس اوراق بهادار تهران را دارد سیاست آسیب‌زای بانک مرکزی برای بازار سرمایه در پایان سال 1402 بود.

البته که چندی قبل انتشار اوراق گواهی 30 درصدی نیز به بازار ضربه زد و اگر باز هم قبل‌تر را مرور کنیم انتشار گواهی دولتی و پیش از آن دستورالعمل‌های دولتی و کمی پیشتر و در ابتدای سال فاجعه 17 اردیبهشت ماه همگی بلاهایی بر سر بازار سرمایه آورده است که توان کمر راست کردن را ندارد.

موضوع قطع سامانه‌های فرابورس نیز خود مشکلی دیگر برای روزهای پایانی سال بود تا بازار سرمایه با ناامیدی به تعطیلات نوروزی نزدیک شود.

البته شاید در روزهای باقی مانده در سال جاری شاخص کمی تکان بخورد و بازار مثبت شود که قطعا با این موارد گفته شده از سمت حقیقی‌ها نخواهد بود چرا که ترس و بی‌اعتمادی سهامداران حقیقی در سطح بالایی است. مثبت شدن بازار برای روزهای پایانی سال احتمالا دستوری خواهد بود تا با خبرسازی‌های امیدوار کننده جو مثبت به بازار القا شود و اصطلاحا با حلوا حلوا گفتن دهان سهام‌داران را شیرین کنند.

اما اکوایران نوشت که براساس اطلاعات منتشر شده، ۸۱۱ جانبازان بنز A180 سدان را انتخاب کرده‌اند، ۶۶۵ جانباز برای بی ام دبلیو 318 تقاضای خرید داده‌اند و ۵۰۰ جانباز هم تویوتا Rav 4 را به عنوان خودروی مورد نظر خود برای خرید انتخاب کرده‌اند.

بنابراین با توجه به ثبت نام ۴۳۲۱ نفر از جانبازان برای خرید خودروهای وارداتی سه خودروی یاد شده حول و حوش ۴۵ درصد تقاضای جانبازان به سه خودروی بنز A180 سدان، بی ام دبلیو 318 و تویوتا Rav 4 اختصاص پیدا کرده است.

اما خودروهایی که کمتر مورد علاقه جانبازان بودند کدام است؟ بررسی‌ها نشان می‌دهد فیات تیپو سدان با ثبت یک تقاضا به همراه فیات X500 هیبرید و فولکس واگن گلف هر کدام با دو تقاضا در قعر جدول خودروهای ثبت نامی جانبازان قرار دارند.

در معاملات روز سه‌شنبه، شاخص کل در نهایت بیش از 1900 واحدی نتوانست رشد را در خود ببیند و ارزش گروه خودرویی به واسطه اخبار منشتر شده برای این گروه امروز نیز کمی بیشتر از روزهای پیشین بود و این گروه ارزش معاملاتی 572 میلیارد تومانی را به خود گرفته است گروه بانکی نیز که امروز خوب عملکردند و باز هم در پایان سال بحث نرخ تسعیر ارز این گروه مطرح می‌شود باعث شد تا کمی رخ مثبت به این گروه زده شود تا در کنار حواشی دیگر ایجاد شده برای گروه بانکی ارزش معاملات این گروه 416 میلیارد تومان ثبت شود و در جایگاه دوم برترین ارزش معاملاتی بازار امروز قرار بگیرد.

هر چه بازار بورس روند منفی دارد بازار های موازی از جمله رمزارز روند خوبی را به خود گرفته است و براساس گزارش سی‌ان‌بی‌سی، قیمت بیت‌کوین در این روز به سطح 72 هزار و 625 دلار رسید که یک رکورد جدید برای بالاترین قیمت تاریخ بزرگ‌ترین ارز دیجیتال محسوب می‌شود. بیت‌کوین در هفته گذشته بود که برای نخستین‌بار از سال 2021 توانست به بالاترین سطح قیمتی خود دست پیدا کند.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران  

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات امروز همچون روزهای گذشته بدون تغییر به کار خود پایان داد تا شاخص را در همان محدوده های 2 میلیون و 164 هزار واحدی نگه داشته باشند و ظاهر امر نشان دهد که نسبت به سقف تاریخی سال 1399 کمی بالاتر است.

 

البته با در نظر گرفتن تورم و هزینه فرصت زمان سرمایه گذاری که در بورس برای شهروندان از دست رفته است عدد شاخص عددی پایین‌تر از این ارقام است، که خیلی از فعالان بازار به آن اشاره دارند و رقم‌هایی نیز برای آن محاسبه کرده‌اند.

شاخص کل از منظر تکنیکالی در سکوت و آرامش به سر می‌برد که شاید بتوان گفت در هیچ برهه از تاریخ خود این طور ساکن نبوده است.

کل