به گزارش اکوایران، بورسی‌ها در شرایطی به استقبال معاملات روز یکشنبه می‌روند که روز شنبه شاخص کل بورس تهران رشد کرد. برای پیش بینی بورس امروز –یکشنبه 3 تیر- به روند بازار سهام در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. روز شنبه شاخص کل 3 هزار و 934 واحد رشد کرد و شاخص کل هم‌وزن 241 واحد بالا آمد. همچنین شاخص کل فرابورس  65 واحد رشد کرد و شاخص هم وزن فرابورس افزایش 465 واحدی داشت. 

بیشترین افزایش قیمت

روز دوشنبه در بورس شرکت سیمان هرمزگان (سهرمز)، شرکت سرمایه گذاری خوارزمی (وخارزم) و شرکت سرمایه گذاری پارس توشه (وتوشه) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت صنایع گلدیران (گلدیرا)، بانک گردشگری (وگردش) و شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران (بیوتیک) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت 

در بورس نمادهای شغدیر (شرکت پتروشیمی غدیر)، چکاپا (شرکت گروه صنایع کاغذ پارس) و دامین (شرکت داروسازی امین) در روز یکشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت ایران خودرو دیزل (خاور)، شرکت داروسازی آوه سینا (داوه) و شرکت سرمایه گذاری الماس حکمت ایرانیان (والماس) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات شنبه، 106 نماد صف خرید داشتند و 209 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 26 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 158  میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 19 درصدی به 404 میلیارد تومان رسید.

030402

پیش بینی بورس امروز 

روز شنبه شاخص کل بورس تهران از ابتدای معاملات صعود کرد اما گام‌های شاخص کوتاه بود و در نهایت تنها 3 هزار و 934 واحد –معادل 0.19 درصد- رشد کرد. 

نیمی از بازار سبزپوش بود و شاخص هم وزن نیز 0.04 درصد بالا آمد. دیروز نمادهای نوری، فملی، بوعلی و فولاد بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند. در سوی دیگر، خودرو، شپنا، وبملت و فخوز مانع رشد بیشتر شاخص شدند.

به علاوه، روز شنبه باز هم شاهد خروج پول حقیقی به بازار بودیم و 193  میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد. دیروز نمادهای وبملت، شپنا، ثفارس، خودرو و دامین بیشترین خروج سرمایه را داشتند. 

همچنین ارزش معاملات خرد سهام با افت 15 درصدی به رقم 2 هزار و 678 میلیارد تومان رسید که همچنان رقم کمی برای یازار است. 

بدین ترتیب بازار همچنان با رکود نسبی مواجه است، می‌توان گفت رکود معاملاتی و خروج سرمایه دو معضل اصلی بازار سرمایه است. محدودیت دامنه نوسان یکی از عوامل رکود معاملات است که تا پایان هفته پابرجا خواهد بود. در روزهای پیش رو توجه بازار به نامزدهای ریاست جمهوری است. کمپین تبلیغاتی 6 نامزد ریاست جمهوری به مشکلات اقتصادی نیز توجه دارند اما برخلاف انتخابات سال 1400، در میان وعده‌ها و اظهارات نامزدها بورس نقش محوری ندارد. هر 6 نامزد بر اهمیت بخش خصوصی و تقویت تولید تأکید دارند اما در عین حال همگی به مدیریت اقتصاد و مداخله دولت در بازارها اعتقاد دارند. در این میان تأکید تنها نامزد اصلاحطلب انتخابات به استفاده از کارشناسان و اهمیت به نظر کارشناسی در میان کارشناسان، تحلیل‌گران و فعالان اقتصادی مورد اقبال قرار گرفته است. به ویژه آنکه مسعود پزشکیان از مشاورانی مانند حسین عبده تبریزی، احمد میدری، محمدجواد ظریف، عباس آخوندی، ابراهیم شیخ و محمدجواد آذری جهرمی بهره می‌برد.

روز گذشته کانون سهامداران سهام عدالت، کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و کانون کارگزاران به نمایندگی از ۵۰ میلیون سهامدار حقیقی و حدود هزار نهاد مالی فعال در بازار سرمایه بیانیه‌ای خطاب به نامزدهای انتخاباتی برای برگزاری نشست‌های تخصصی برای حل مشکلات و موانع بازار سرمایه و اقتصاد منتشر کردند.

در این بیانیه ذکر شده است که دولت آینده با 7 چالش بزرگ در اقتصاد روبه‌رو است. قیمت گذاری دستوری، حذف شکاف قابل توجه نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد، تناسب سیاست‌های پولی و مالی ، مطالبات شرکت‌های بورسی از دولت، ثبات مقررات و رویه‌ها و جلب اعتماد سرمایه‌گذاران، رفع ناترازی انرژی  و عدم مداخله دولت در مدیریت شرکت‌ها مواردی است که این نهادهای صنفی مطرح کرده‌اند.

با این حال وضعیت بازار سرمایه در صورتی بهبود خواهد یافت که دولت بعدی بتواند اعتماد سرمایه گذاران را جلب کند، ثبات به اقتصاد ایران برگردد و روابط اقتصادی ایران با جهان ترمیم شود. بنابراین یک سوال برای رأی دهندگان وجود دارد، آیا تداوم سیاست‌های دولت سیزدهم به سود اقتصاد ایران است یا تغییر سیاست‌های اقتصادی کشور؟ 

030402