به گزارش اکوایران، در معاملات روز دوشنبه 4 تیر ماه 1403، شاخص کل بورس تهران 14 هزار و 128 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 65 هزار و 275  واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 2هزار و 906 واحدی در رقم 668 هزار و 713 واحدی ایستاد. 

شاخص کل فرابورس با رشد 141 واحدی به رقم 22 هزار و 101 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با افزایش هزار و 2 واحد به سطح 116 هزار و 541 واحد رسید. 

ورود پول حقیقی به بورس تهران

روز دوشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار پس از 3 هفته مثبت شد و 96 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد.

امروز نماد شتران بیشترین ورود پول حقیقی را داشت که ارزش آن 32 میلیارد تومان بود. پس از شتران، نمادهای نوری، وخارزم، ونوین و شبندر بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای فملی، خساپا، وبصادر، خوساز و سامان تعلق داشت.

030404

نمادهای اثرگذار بر شاخص کل بورس و فرابورس

امروز نمادهای فملی، فولاد و شستا نمادهای سبز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای مبین، وبملت و شغدیر از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای آریا، هرمز و زاگرس بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای مارون، خاور و مادیرا نمادهایی هستند که اثر کاهنده بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد وبملت بیشترین تراکنش را داشت و فولاد و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز خاور، وهامون و سامان بیشترین تراکنش را داشتند. 

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 105 هزار و 379 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 95 هزار و 803 میلیارد تومان بود که 91 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 31 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 318 میلیارد تومان رسید. 

030404

پرمعامله‌ترین سهم‌ها

در معاملات امروز نماد فملی بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 121 میلیارد تومان بود. 

پس از فملی، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و خاور رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد وصندوق و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 370 میلیون سهم در صدر قرار گرفته است. خاور در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وبملت تعلق داشت. دو نماد ذوب و وخارزم نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات دوشنبه، 252 نماد صف خرید داشتند و 112 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 186 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 484 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 34 درصدی به 329 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

030404