به گزارش اکوایران، بازار فلزات صنعتی با شروع فصل سرما در نیمکره شمالی از سیگنال دومینوی بحران انرژی سوخت‌گیری کرده و در مسیر رشد قیمت نوسان کردند. تغییرات آب‌وهوایی و کنترل نسبی شیوع کرونا در بخش قابل توجهی از کشورهای توسعه یافته و از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی، رشد تقاضا برای انرژی را به همراه داشته است؛ این در حالی است که میزان عرضه انرژی متناسب با تقاضا، رشد پیدا نکرده و همین موضوع زمینه کمبود انرژی و رکوردشکنی قیمتی آن را در نقاط مختلف دنیا فراهم کرده است. افزایش بهای انرژی از سوی هزینه تمام شده تولید محصولات مختلف صنعتی را افزایش داده و از طرف دیگر به توقف اجباری تولید در برخی بنگاه‌ها منجر شده که مجموع این دو پارامتر سیگنالی در جهت رشد بهای این محصولات در کوتاه و میان مدت است.

رشد قیمت فلزات صنعتی نقطه اثر بحران انرژی

دومینوی بحران تامین انرژی بخش قابل توجهی از کشورهای دنیا را به خود درگیر کرده و بازار کالاهای صنعتی نیز از عواقب این بحران در امان نمانده است. انرژی بخش قابل توجهی از هزینه تولید کالاهای صنعتی به‌خصوص در حلقه‌های ابتدایی زنجیره تولید را به خود اختصاص می‌دهد؛ درواقع هزینه انرژی سهمی قابل توجه در هزینه تمام شده تولید در واحدهای ذوب و تصفیه فلزات اساسی به‌خصوص در فلزاتی همانند فولاد، آلومینیوم و حتی مس و روی دارد. سهم انرژی در تولید کالاهای پایه صنعتی به میزانی قابل توجه است که ظرف سال‌های اخیر اغلب واحدهای صنعتی تولیدکننده فولاد، آلومینیوم، سیمان و ... در مناطقی از دنیا با دسترسی به انرژی ارزان انتقال پیدا کرده‌اند.

 رشد تقاضا برای انرژی در نقاط مختلف دنیا در عین کسری عرضه ظرف نیمه دوم سال جاری میلادی بخش قابل توجهی از کشورهای دنیا را با بحران انرژی روبرو کرده است. کسری عرضه در عین رشد تقاضا از سویی به رشد بهای انرژی منجر شده که این موضوع پتانسیل افزایش هزینه تولید کالاهای پایه صنعتی را به همراه دارد و از طرف دیگر کمبود انرژی در بخشی از نقاط دنیا باعث سهمیه‌بندی انرژی صنایع شده که درنهایت این موضوع خود را با کسری عرضه در بازارها نشان خواهد داد که فاکتور دیگری در جهت رشد بهای کالاهای پایه صنعتی به‌شمار می‌رود.

کامودیتی

استمرار بحران انرژی در چین با بروز پدیده جوی لنینا

زنگ خطر کمبود انرژی در چین از تابستان سال جاری نواخته شد و همچنان نیز استمرار دارد. تغییرات آب‌وهوایی به بروز گرمای تابستانی بی‌سابقه در این کشور منجر شد که رشد تقاضای خانگی برای انرژی را به‌همراه داشت. در این شرایط شیوع نسبی کرونا با افزایش فعالیت‌های صنعتی زمینه رشد تقاضا برای انرژی از سمت مصارف صنعتی را رقم زد. در حالی که بر میزان تقاضا برای انرژی در دومین اقتصاد دنیا افزوده شد، افزایش تنش تجاری میان چین و استرالیا از میزان واردات زغال‌سنگ حرارتی (منبع اصلی تامین انرژی چین) کاست و در نتیجه برتری تقاضا نسبت به عرضه اثرگذاری بیشتری در بازارها داشت. در نهایت این برتری تقاضا نسبت به عرضه زمین رشد مستمر قیمتی زغال‌سنگ حرارتی در چین و در ادامه سایر بازارهای دنیا را به همراه داشت. بخشی از نیاز بازار داخلی چین به زغال‌سنگ حرارتی از طریق معادن داخلی این کشور تامین می‌شود که ظرف سال‌های اخیر و با توجه به تاکید دولت این کشور برای حرکت به سمت انرژی‌های کم کربن از میزان سرمایه‌گذاری در معادن این حوزه کاسته شده و این موضوع به افت محسوس تولید در این بخش منجر شده است.

کمبود انرژی در چین با محدودیت یا توقف فعالیت برخی صنایع این کشور ظرف ماه‌های اخیر منجر شده که نتیجه آن در کاهش آمار تولیدات صنعتی این کشور و در ادامه افت میزان تولید ناخالص داخلی چین در سه‌ماهه سوم سال جاری میلادی نمایان است. به‌عنوان نمونه اخلال در عرضه برق در چین باعث شد تا دولت این کشور نسبت به توقف تولید واحدهای ذوب آلومینیوم در استان چینگهای اقدام کند. این موضوع با کسری عرضه پتانسیل رشد قیمت آلومینیوم را در بازارهای جهانی به همراه دارد. اما استمرار این وضعیت و سرایت تعطیلی واحدهای ذوب به تعطیلی سایر بنگاه‌های صنعتی در بخش صنایع تکمیلی می‌تواند با تضعیف تقاضا به کاهش نرخ و البته رکود در بازارها منجر شود.

پس از اتمام تابستانی با گرمای بی‌سابقه در چین، هشدار نسبت به شروع فصل سرما  پیش از موعد و با سرمایی بی‌سابقه می‌تواند زنگ خطری دیگر برای استمرار بحران انرژی در این کشور باشد. طبق اعلام مرکز هواشناسی ملی چین، دمای هوا در اکثر مناطق شرق این کشور از نیمه ماه اکتبر کاهش یافت و در حال حاضر در بعضی مناطق شمالی سردتر از حد معمول است. استان‌هایی شامل هیلونگ جیانگ و شنکسی فصل گرمایش زمستان را حدود ۱۳ تا ۱۴ روز زودتر از سال‌های گذشته آغاز کردند. در این شرایط سیستم‌های گرمایشی تحت کنترل دولت‌های محلی که معمولا با زغال سنگ یا گاز کار می‌کنند، برای گرم کردن خانه‌های مسکونی در بسیاری از مناطق به کار افتاده‌اند.

بروز پدیده جوی لنینا (La Nina)عامل اصلی کاهش غیرمتقربه دما در چین است. لنینا یک پدیده آب و هوایی است که معمولا به بروز زمستان‌های سرد منجر می‌شود. این پدیده جوی زمانی شکل می‌گیرد که بادهای استوایی تقویت می‌شوند و آب‌های سردتر را از اعماق دریا تا کف دریا بالا می‌ورند،  پدیده جوی لنینا در اقیانوس آرام ظاهر شده و این پدیده می‌تواند به دمای سردتر از حد معمول در نیمکره شمالی منجر شود. سازمان‌های هواشناسی کشورهای این مناطق شاما چین، کره جنوبی، ژاپن و حتی هند درباره زمستان سرد به دلیل وقوع این پدیده جوی هشدارهایی صادر کرده‌اند. وقوع پدیده جوی لنینا در شرایطی که درحال حاضر نیز بخش قابل توجهی از دنیا با چالش تامین انرژی روبرو هستند می‌تواند بر مشکلات موجود افزوده و زمینه جهش مجدد قیمتی در این بخش را رقم بزند.

درصورت وقوع چالشی دیگر در بخش انرژی در کشورهای آسیای شرقی با وقوع پدیده جوی لنینا، بازار فلزات صنعتی با چالشی جدید روبرو می‌شوند و باید در منتظر اثرگذاری این پارامتر بر بازار کالاهای صنعتی از جمله فولاد، سیمان، آلومینیوم و ... بود. البته بحران انرژی با افزایش هزینه حمل‌ونقل بر هزینه مصرف تمامی کالاها اثرگذار شده و از این منظر پتانسیل رشد نرخ تورم جهانی را به همراه دارد.

کاهش تولید فلزات صنعتی با رشد بهای گاز طبیعی در اروپا

بحران انرژی ابتدا در چین آغاز شد اما این روزها این بحران به سایر نقاط دنیا نیز سرایت کرده است. تقریبا از اوایل ماه سپتامبر کسری انرژی در کشورهای اروپایی نیز جدی شد و زنگ خطر ایجاد بحران در این حوزه نواخته شد. گاز طبیعی یکی از منابع اصلی تامین انرژی برق در کشورهای اروپایی است. رشد تقاضا در عین کمبود منابع عرضه زمینه ایجاد بحران در این بخش را در کشورهای این منطقه فراهم کرد و به رکوردشکنی قیمتی در این بخش منجر شد. افزایش قیمت انرژی در کشورهای اروپایی باعث افزایش هزینه تولید کالاهای صنعتی و در برخی موارد غیراقتصادی شدن تولید نیز منجر شده است. 

به‌عنوان مثال شرکت هلندی آلدل که یکی از تولیدکنندگان شمش آلومینیوم در اروپا است خبر از توقف تولید در واحد ذوب آلومینیوم اولیه خود به‌دلیل افزایش هزینه تولید با رشد قیمت برق داد. همچنین شرکت Nyrstar که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان روی در جهان است، اعلام کرد که تولید خود را در سه کارخانه مستقر در بلژیک به دلیل افزایش هزینه تولید با رشد بهای انرژی تا 50درصد کاهش می‌دهد. در عین حال شرکت گلنکور روز جمعه از کاهش تولید در سه واحد ذوب روی خود مستقر در کشورهای اروپایی به دلیل صرفه‌‌‌جویی در مصرف انرژی خبر داد.

در عین حال، جان بناویس (Juan Benavides) از مدیران شرکت دولتی مس شیلی می‌‌‌گوید: افزایش قیمت انرژی، هزینه‌‌‌های تولید مس را تا 6درصد افزایش داده است. وی می‌افزاید: به‌وضوح ترس از تورم جهانی و افزایش هزینه انرژی و سایر مواد مصرفی و اولیه میان تولیدکنندگان وجود دارد.

به این ترتیب بحران انرژی در کشورهای اروپایی نیز به توقف تولید و در نتیجه کسری عرضه منجر شده که این موضوع می‌تواند زمینه رشد قیمتی را در برخی محصولات رقم بزند. البته این توقف تولید به دلیل بحران انرژی تاثیر منفی بر بازار برخی مواد اولیه و به‌خصوص محصولات بخش معدن خواهد داشت چرا که توقف تولید واحدهای صنعتی با افت تقاضا برای مواد اولیه زمینه سقوط قیمتی آن‌ها را فراهم می‌کند.

کامودیتی