به گزارش اکوایران، دومین روز معاملاتی هفته بازار سهام با صف‌های فروش سنگین و ریزش قیمت اغلب قریب به اتفاق سهم‌های بازار شروع شد.

در معاملات روز یکشنبه شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز شنبه 35 هزار و 349 واحد افت کرد و به رقم یک میلیون و 340 هزار واحد رسید که بیشترین ریزش شاخص در 12 روز کاری گذشته از 20 مهرماه به این سو است.

شاخص هم وزن نیز امروز بیشترین ریزش در 12 روز کاری اخیر را پشت سر گذاشت و با کاهش 10 هزار و 444 واحدی در سطح 359 هزار و 979 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 377 واحد پائین آمد و در سطح 19 هزار و 231 واحد قرار گرفت.

دهمین روز خروج سهامداران حقیقی

روز یکشنبه برای دهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و هزار و 368 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز شنبه 41 درصد افزایش داشته است. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام اتکای (شرکت بیمه اتکایی ایرانیان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 53 میلیارد تومان بود. پس از اتکای، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

گروه‌های قرمزپوش 

در روزی که اکثر نمادهای بازار سهام کاهش قیمت داشتند، برخی گروه‌ها یکپارچه قرمزپوش شدند و تمام نمادهای آن‌ها افت قیمت داشتند. «بانک‌ها و موسسات اعتباری»، «فراورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای»، «محصولات شیمیایی»، «فلزات اساسی»، «لاستیک و پلاستیک»، «سیمان، آهک و گچ»، «خرده فروشی‌ها»، «استخراج زغال سنگ»، «ماشین آلات و تجهیزات»، «بیمه و صندوق‌های بازنشستگی» و «ماشین آلات و دستگاه‌های برقی» از جمله‌ی این گروه‌های قرمزپوش بودند. 

بورس

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فولاد»، «فملی» و «پارسان» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «اپال»، «امین» و «وکار» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «زاگرس» و «هرمز» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «ودی» و «حسیر» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس فسبزوار صدرنشین است و فولاد و کیمیاتک در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فجهان، توسن و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با کاهش 18 درصدی به رقم 6 هزار و 165 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 5 ماه اخیر است. بدین ترتیب رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح در 100 روز کاری اخیر رسید. 

 ارزش معاملات اوراق بدهی نیز به 773 میلیارد تومان رسید که 13 درصد کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با افت 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 947 میلیارد تومان رسید.

افزایش ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 33 درصد افت کرد و در رقم 14 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به شنبه 109 درصد افزایش یافت و 703 میلیارد تومان شد. 

نماد ولیز (شرکت لیزینگ ایران) با صف‌ خرید 6 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ولیز، نمادهای واعتبار (شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران) و غالبر (شرکت لبنیات کالبر) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به برکت (شرکت دارویی برکت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 44 میلیارد تومانی داشت. پس از برکت، فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس