به گزارش اکوایران، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس بیش از 42 هزار واحد صعود کرد و شاخص هم‌وزن جهش 11 هزار واحدی داشت. امروز همچنین قیمت دلار با رشد 200 تومانی تا 27 هزار و 800 تومان بالا آمد تا دلار و شاخص کل هم‌جهت شوند. 

بورس

اعداد سبز تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی بیش از 25 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 42 هزار و 221 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 440 هزار و 637 واحد رسید.

افزایش 42 هزار واحدی شاخص کل بیشترین رشد شاخص در 170 روز کاری اخیر از 25 بهمن سال 1399 تا به امروز است. 

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 11 هزار و 912 واحد نسبت به روز چهارشنبه بالا آمد و در رقم 386 هزار و 254 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 507 واحد رشد کرد و به رقم 20 هزار و 360 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 482 نماد رشد قیمت داشتند که 344 نماد بورسی و 138 نماد فرابورسی بودند. همچنین 6 نماد کاهش قیمت داشتند که 5 نماد بورسی و یک نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 98 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 2 درصد بازار افت قیمت داشتند.

دومین روز ورود نقدینگی حقیقی

امروز برای دومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 417 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

 در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 40 میلیارد تومان بود. پس از شستا، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و نوری (شرکت پتروشیمی نوری) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نماد شستا -پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه- بازگشایی شد و علاوه بر رشد 8 درصدی قیمت سهام آن، به تنهایی 3 هزار و 483 واحد شاخص کل را بالا کشید. پس از شستا، نمادهای «فولاد» و «فارس» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. کچاد، فملی، کگل، پارسان، تاپیکو، شپدیس، وغدیر، نوری، ومعادن، شبندر، شپنا، شتران، پارس، وتجارت، خودرو، وپاسار و شبریز دیگر نمادهای شاخص‌ساز بورس امروز بودند.

همچنین سه نماد «وسرضوی»، «فروس» و «وسصفا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «کگهر» و «زاگرس» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و فولاد و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فرابورس، فجهان و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های پایانی بازار 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 6 درصد رشد کرد و در رقم 778 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به چهارشنبه 64 درصد کاهش یافت و 56 میلیارد تومان شد. 

نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) با صف‌ خرید 112 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خودرو، نمادهای انرژی3 (سایر اشخاص بورس انرژی) و خساپا (شرکت سایپا) بیشترین صف خرید را داشتند. خبهمن و وتجارت نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

بیشترین صف فروش نیز به وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 26 میلیارد تومانی داشت. پس از وسرضوی، وسخراج (شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی) و وسصفا (شرکت سرمایه‌گذاری استان اصفهان) بیشترین صف فروش داشتند.

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افزایش 32 درصدی به رقم 8 هزار و 470 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی نیز به 693 میلیارد تومان رسید که 9 درصد کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 23 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 714 میلیارد تومان رسید.

شستا؛ صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز نماد شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 318 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، شپدیس بیشترین ارزش معاملات را داشت و پارسان رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد فملی و جم در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز شستا با تعداد 252 میلیون و 271 هزار و 761 سهم در صدر قرار گرفته است. کرمان در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شبندر تعلق داشت. ذوب و وصنعت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس