به گزارش اکوایران، با ورود به سه ماه چهارم سال جاری میلادی بهای پلی‌اتیلن، پلی پروپیلن و پلی‌استایرن در بازارهای آمریکای شمالی رو به کاهش گذاشت. محرک اصلی این تعدیل نرخ، پیشی گرفتن عرضه نسبت به تقاضا و در عین حال کاهش بهای مواد اولیه بود. در مقابل در این زمان بهای پلی وینیل کلراید ( pvc) به دلیل کسری عرضه ناشی از توقف تولید و قوی ماند تقاضا همچنان رو به رشد ماند. همچنین در این زمان بهای PET نیز تمایل به رشد نرخ داشت که بالا بودن تقاضا، هزینه مواد اولیه و انرژی از این رشد قیمتی حمایت کرد.

تضعیف موقعیت قیمتی پلی‌اتیلن

ظرف ماه اکتبر بهای پلی‌اتیلن PE نوسانات قیمتی کاهشی داشت؛ ظرف ماه‌های گذشته بهای پلی‌اتیلن با رکوردشکنی قیمتی روبرو شد. این محصول سطوح بالای نرخ را در ماه سپتامبر حفظ کرد اما در ادامه کاهش تقاضا برای آن زمینه تعدیل قیمتی آن را در ماه اکتبر فراهم کرد. در این  شرایط برآورد می‌شود که این محصول در هفته‌های پیش رو در مسیر کاهش نرخ قدم بردارد چرا که خریداران اهرم بیشتری برای فشار بر روی چانه زنی در معاملات خود در سال 2022 دارند.

بری Barry سردبیر ارشد PCW  در خصوص بازار پلی‌اتیلن‌ها گفت: تولیدکنندگان پلی‌اتیلن چاره‌ای جز کاهش بیشتر نرخ محصولات تولیدی خود در سال آینده ندارند چرا که کارخانه‌های جدید در این سال به مدار تولید خواهد رسید و به این ترتیب بر میزان تولید و عرضه جهانی به میزان قابل توجهی افزوده می‌شود؛ این موضوع زمینه تعدیل بیشتر نرخ را در این بازار فراهم می‌کند. 

پلی پروپیلن در سراشبی افت نرخ

روند کاهش نرخ پلی‌پروپیلن‌ها به پایان نرسیده و احتمالا این دسته از محصولات پتروشیمیایی تا پایان سال جاری میلادی با افت نرخ بیشتری روبرو می‌شوند. افزایش عرضه و نبود هیچگونه کسری در خصوص این محصول در بازارهای آمریکای شمالی مهم‌ترین دلیل برآورد کاهش نرخ این محصول ظرف ماه‌های پیشرو است. برتری عرضه نسبت به تقاضا به نحوی پیش می‌رود که احتمال کاهش 10 تا 20 درصدی تولید به‌منظور جلوگیری از سقوط نرخ در بازارهای این منطقه وجود دارد.

گرینبرگ در خصوص بازار پلی‌پروپیلن‌ها گزارش داد: قیمت PP در بحبوحه افت تقاضا و عرضه مناسب رو به کاهش گذاشته است. در این شرایط با توجه به افزایش موجودی PP در بازارها، تولیدکنندگان این محصولات برای عرضه بیش از حد این محصولات به بازار مردد مانده‌اند چرا که این موضوع با تعدیل بیشتر نرخ از حاشیه سود آن‌ها که در ظرف ماه‌های گذشته به دلیل برتری تقاضا نسبت به عرضه کسب کرده بودند خواهد کاست.

چه آینده‌ای در انتظار پلی استایرن‌ها خواهد بود؟

بهای مواد اولیه مصرفی در تولید پلی‌استایرن‌ها رو به کاهش گذاشته اما این محصول ضرف هفته‌های اخیر روند قیمتی باثباتی داشته است. اما تحلیلگران کاهش قیمتی را برای این محصول پتروشیمیایی برآورد می‌کنند. کاهش هزینه‌های خوراک، پیشی گرفتن عرضه از تقاضا و ورود به فصلی از سال که بازار با رکود سنتی مواجه می‌شود می‌تواند به تضعیف بیشتر نرخ در بازار بینجامد.

حمایت تقاضا از قیمت PVC

به گفته مارک کالمن، مدیر شرکت RTi، قیمت پی وی سی در ماه سپتامبر در نتیجه اختلالات تولید طوفان آیدا و قطعی بدون برنامه  تولید افزایش یافت. در ماه اکتبر رشد  صادرات PVC از استمرار روند رو به رشد قیمتی برای این محصول در بازارهای داخلی آمریکای شمالی حمایت کرد. در این شرایط با توجه به استمرار تقاضای قوی و کسری عرضه پتانسیل حفظ قیمت‌های فعلی برای PVC وجود دارد.

سودای صعود در PETها

طبق گزارش کالمن RTi، قیمت‌های PET در ماه سپتامبر تقریبا ثابت بود؛ البته افزایش بهای مواد اولیه و انرژی اندکی زمینه رشد قیمتی این محصول را فراهم کرد. البته تولیدکنندگان این محصول با افزایش تکیه بر تولید براساس بازیافت توانستند سطح تولید مورد نیاز خود را حفظ کنند.

با توجه به ورود به فصل زمستان انتظار می‌رود که تقاضا برای بسته‌بندی PET در فروشگاه‌های بزرگ ی افزایش یابد؛ البته در ابن فصل از سال تقاضای فصلی برای بطری‌های PET کاهش پیدا می‌کند. با این وجود درمجموع روند رشد تقاضا برای PETها محتمل بوده و این موضوع از رشد قیمتی این محصول حمایت می‌کند.