به گزارش اکوایران افت تقاضا برای مقاطع طویل فولادی باعث شده تا روند رو به رشد نوسان قیمتی این محصولات متوقف شود. در این شرایط تعدیل نرخ سنگ‌آهن، زغال‌سنگ و حتی قراضه از این عقبگرد قیمتی حمایتی تمام قد می‌کند. 

کف‌نشینی 4 ماهه میلگرد چین

به گزارش مای‌استیل بهای هر تن میلگرد سایز 20 در بازار داخلی چین در روز هشتم نوامبر به کمتر از 5000 یوآن (783 دلار) سقوط کرد و با نرخ 4 هزار و 995 یوآن معامله شد؛ این نرخ با احتساب مالیات ارزش افزوده اعلام شده و کمترین نرخ معامله میلگرد در بازار داخلی چین پس از هفتم جولای سال جاری میلادی است. 

بهای مقاطع طویل فولادی در بازار داخلی چین ظرف روزهای ابتدایی هفته جاری رو به کاهش گذاشته است که این افت نرخ ناشی از کاهش تقاضا برای این محصولات با رکود در بخش مسکن چین رقم خورده است. شروع زمستانی سرد در استان‌های شرقی و شمالی چین و بحران مالی شرکت‌های توسعه‌دهنده بخش املاک در چین مهم‌ترین دلایل تضعیف تقاضا برای محصولات فولادی و در نتیجه فشار قیمتی برای محصولات فولادی در چین است. 

در شرایطی که بازار داخلی چین با تضعیف تقاضای مصرفی برای محصولات فولادی ساختمانی روبرو است، افت نرخ مواد مصرفی در تولید فولاد شامل زغال‌سنگ حرارتی، زغال کک‌شو و سنگ‌آهن می‌تواند از روند کاهشی ایجاد شده در این بازار حمایت کند. 

همچنین به گزارش نشریه پلتس حاشیه سود (مارجین) میلگردسازان چینی از فروش محصول خود در بازار داخلی این کشور با کاهش 40 درصدی به 13.3 دلار به ازای هر تن رسید که این رقم کمترین نرخ مارجین کارخانه‌های نورد چین پس از آگوست سال جاری میلادی بود. 

مارجین میلگرد

کاهش تقاضا، میلگرد ترکیه را از قیمت انداخت

کاهش تقاضا برای میلگرد ترکیه، باعث شد تا این محصول در مسیر افت نرخ قدم بردارد. به گزارش پلتس شاخص میلگرد صادراتی فوب ترکیه در روز نهم نوامبر برابر 732.50 دلار به ازای هر تن بود. یک خریدار اروپایی نرخ پیشنهادی برای هر تن میلگرد ترکیه را برابر 730 دلار به ازای هر تن اعلام کرد. در عین حال یک معامله‌گر ترکیه‌ای نرخ روز معامله میلگرد فوب ترکیه را برابر 735 دلار به ازای هر تن اعلام کرد. همچنین خریداری از آسیا نیز به پلتس گفت در این روز 10 هزار تن میلگرد فوب ترکیه را با نرخ 730 دلار به ازای هر تن معامله کرده است. 

ظرف روزهای گذشته از نرخ قراضه در ترکیه کاسته شده و این موضوع نیز از عقب‌نشینی قیمت میلگرد تولیدی این کشور حمایت کرده است.

میلگرد ترکیه