به گزارش اکوایران، در معاملات امروز، چهارشنبه نوزدهم آبان 1400، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز سه‌شنبه 8 هزار و 853 واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و 456 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز امروز با افزایش 5 هزار و 530 واحدی در سطح 391  هزار و 302 واحدی ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 74 واحد بالا آمد و در سطح 20 هزار و 647 واحد قرار گرفت.

خروج نقدینگی حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 16 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 50 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و اتکای (شرکت بیمه اتکایی ایرانیان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

نمادهای شاخص‌ساز

امروز نمادهای «وبملت»، «وامید» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «نوری»، «پارسان» و «شپدیس» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «کگهر» و «صبا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «فرابورس» و «غصینو» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

گروه‌های سبز بازار

روز چهارشنبه تمام نمادهای بانکی و معدنی بازار رشد قیمت داشتند و گروه «بانک‌ها و موسسات اعتباری» و «استخراج کانه‌های فلزی» سبزترین گروه بورس بود. وبملت، وتجارت، وبصادر، ونوین، وپارس، وسینا، وپاسار، وکار، وخاور و وپست نمادهای سبزپوش بانکی و کاما، کگل، کدما، کچاد، کروی، ومعادن، کگهر، تاصیکو، اپال، کنور، کبافق و کمنگنز نمادهای سبزپوش معدنی بودند. 

پرتراکنش‌ترین نمادها

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای توسن، فرابورس و فجهان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با کاهش 58 درصدی به رقم 7 هزار و 243 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 461 میلیارد تومان بود که 6 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد نیز با افت 9 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 722 میلیارد تومان رسید که 77 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.

افزایش ارزش صف‌های خرید 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به سه‌شنبه 26 درصد کاهش یافت و 98 میلیارد تومان شد.  ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 123 درصد رشد کرد و در رقم 558 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد خبهمن (شرکت خودروسازی بهمن) با صف‌ خرید 74 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از خبهمن، نمادهای شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) و سپید (شرکت سپید ماکیان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 49 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و وسخراج (شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس