به گزارش اکوایران، در معاملات امروز، شنبه بیست و دوم آبان 1400، شاخص کل بورس پایتخت نسبت به روز چهارشنبه 17 هزار و 301 واحد ریزش کرد و به رقم یک میلیون و 439 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز امروز با کاهش 3 هزار و 341 واحدی در سطح 387 هزار و 942 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 169 واحد پائین آمد و در سطح 20 هزار و 478 واحد قرار گرفت.

مداخلات قیمتی دولت 

در پایان هفته گذشته بورس سه روز پیاپی صعود کرد و یکی از عوامل صعود شاخص‌های بازار رشد قیمت سهام شرکت‌های خودرویی در پی افزایش قیمت خودرو بود. پس از اعلام آزادسازی قیمت خودرو، قیمت خودرو افزایش پیدا کرد و قیمت سهام خودروسازها را بالا کشید، اما در آخر هفته دولت از تصمیم خود عقب نشست و رئیس جمهور دستور لغو مجوز افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو را صادر کرد. پس از آن خودروسازها جداول قیمتی خود را منتشر کردند. در پی این تحولات قیمت سهام نمادهای خودرویی سقوط کرد و یکی از عوامل قرمزپوش شدن بازار سهام در روز شنبه شد. 

امروز در کنار نمادهای خودرویی، نمادهای بانکی بازار نیز افت قیمت داشتند و گروه‌های «بانک‌ها و موسسات اعتباری» و «خودرو و ساخت قطعات» قرمزترین گروه‌های بورس بودند.

وبملت، وتجارت، وبصادر، ونوین، وپارس، وسینا، وپاسار، وکار، وملل و وپست نمادهای قرمزپوش بانکی و خنصیر، خبهمن، خگستر، خاهن، خدیزل، خریخت، خچرخش، خفنر، ختور، ورنا، خزامیا، خزر، ختوقا، خرینگ، خاذین، خکمک، خمحرکه، خوساز، خشرق، ختراک، خمهر، خکار، خانت، خپویش، همحور و خموتور نمادهای قرمزپوش خودرویی بودند. 

خروج نقدینگی حقیقی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 374 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 41 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فارس»، «فولاد» و «شستا» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و شپنا، شتران، وبملت و کگل در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

همچنین سه نماد «شیراز»، «شپدیس» و «خراسان» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «آریا» و «صبا» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «کوثر» و «سامان» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و وبملت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فجهان، توسن و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با افزایش 15 درصدی به رقم 8 هزار و 363 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 955 میلیارد تومان بود که 22  درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

 ارزش معاملات خرد نیز با افت 16 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 780 میلیارد تومان رسید که 55 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود.

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به چهارشنبه 371 درصد افزایش یافت و 462 میلیارد تومان شد.  ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 72 درصد افت کرد و در رقم 157 میلیارد تومان ایستاد. 

نماد شفن (شرکت پتروشیمی فناوران) با صف‌ خرید 94 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شفن، نمادهای وسکرمان (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان کرمان) و غدام (شرکت خوراک دام پارس) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش نیز به خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 80 میلیارد تومانی داشت. پس از خگستر، خبهمن (شرکت خودروسازی بهمن) و وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) بیشترین صف فروش داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس