به گزارش اکوایران؛ در ثلث اول سال جاری گندم مورد نیاز ایران از کشورهای «فدارسیون روسیه»، «سنگاپور»، «آلمان»، «هلند»، «امارات متحده عربی»، «انگستان»، «قزاقستان» و «ترکیه» وارد شده و در میان این کشور روسیه بیشترین صادرات گندم به ایران را داشته است. داده های اعلام شده از سوی گمرک نشان دهنده آن است که مجموع واردات گندم از روسیه در این بازه زمانی حدود 661 هزار تن به ارزش تقریبی 293 میلیون دلار بوده است. براساس آمار اعلام شده هر تن گندم از روسیه 442.46 دلار قیمت گذاری گذاری شده است که گران ترین گندم در میان گندم های وارداتی به کشور محسوب می شود.

 امارات متحده عربی در جایگاه دوم کشورهای صادرکننده گندم قرار دارد، براساس داده های اعلام شده مجموع واردات حدود 395 هزار تن گندم به ارزش 166 میلیون دلار ثبت شده است. اما آلمان سومین کشور واردکننده گندم به کشور است، در مدت زمان مورد بررسی 353 هزار تن گندم به ارزش 152 میلیون دلار وارد کشور شده است. ارزش هر تن گندم از این کشور برابر با 419.42 دلار بوده است.

در میان صادرکنندگان گندم سنگاپور هم در این مدت در مجموع 278 هزار تن گندم به ارزش 120 میلیون دلار به کشور وارد کرده است که با توجه به ارزیابی های صورت گرفته می توان گفت هر تن گندم وارداتی از این کشور 434.5 دلار قیمت خورده است. گندم وارد شده از هلند هم برابر با 268 هزار تن به ارزش 112 هزار دلار بوده که با این شرایط ارزش هر تن گندم از این کشور به 420.27 دلار می رسد. 

از سوی دیگر در این مدت 268 هزار تن گندم به ارزش 112 میلیون دلار از هلند وارد شده که قیمت هر تن گندم این کشور را به 420.27 دلار رساند و گندم وارداتی از قزاقستان هم برابر با 164 هزار تن به ارزش 62 هزار دلار به ارزش هر تن 376.26 بوده است.  

اما در میان صادرکنندگان گندم به کشور در این مدت 149 میلیون تن از این کالای اساسی به ارزش 139 میلیون دلار از انگلستان وارد کشور شده که با این شرایط ارزش هر تن گندم از این برابر با 384.43 دلار بوده است.

از سوی دیگر داده های اعلام شده نشان دهنده آن است که کمترین سهم واردات گندم در این مدت به ترکیه اختصاص داشته،‌ بطوریکه در مجموع 25 هزار تن به ارزش 8 هزار دلار وارد کشور شده است که ارزش هر تن گندم از این کشور 348.58 دلار بوده است.

گندم گران از روسیه رسید

ارزیابی های صورت گرفته نشان دهنده آن است که گرانترین گندم در مدت زمان مورد بررسی از روسیه وارد کشور شده است. به گفته فعالان اقتصادی جنگ روسیه و اوکراین یکی از عواملی است که موجب شد تا روسیه نرخ گندم خود را افزایش دهد و از سوی دیگر برای گندم های صادراتی خود عوارض صادراتی تعیین کند که این امر بر رشد قیمت گندم این کشور اثرگذار بوده است، از سوی دیگر روسیه یکی از عمده تامین کنندگان گندم در دنیا محسوب می شود و در شرایط کنونی توانسته بازار گندم را در دست گیرد.

هزینه حمل و نقل یکی دیگر از عوامل اثرگذار بر قیمت کالاهای صادراتی است که در خصوص گندم های وارداتی این عامل بر هزینه ها اثرگذار بوده است.

گندم