به گزارش اکوایران؛ اولین محموله ترانزیتی تحت صحابت کارنه تیر الکترونیکی با استفاده از ظرفیت کریدور شمال- جنوب از مبدا گمرک شهید رجایی و از کشور هند وارد و از گمرک آستار به روسیه ارسال شد. تیرماه بود که گمرک ایران اعلام کرد حسب تصویب اصلاحات پیشنهادی در خصوص ماده ١۸ کنوانسیون تیر ١۹۷٥ ( گمرکات مبداء و مقصد دخیل در هر حمل تیر) تعداد ادارات گمرکی مبداء و مقصد در هر حمل کالاها تحت رویه تیر از ٤ عدد به ۸ عدد افزایش یافته است.

کارنه تیر سندی است گمرکی که برای ترانزیت بین‌المللی کالا در چارچوب کنوانسیون تیر «TIR»در کشور مبدأ صادر می‌شود و به موجب آن کالا در وسیله نقلیه جاده‌ای به‌طور پلمپ شده از خاک کشورهای بین راه عبور می‌کند و تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این کشورها طبق قوانین داخلی آن‌ها نخواهد بود. این روش یکی روش های ترانزیت کالا در دنیا محسوب می شود که علاوه بر کاهشی زمان حمل بار، کاهش هزینه های باربری را به همراه داشت. از سوی دیگر براساس تعاریف بین المللی کلمه تیر( TIR) مخفف حمل و نقل جاده ای بین المللی است، به گفته حسین سعیدی، مدیر کل گمرک شهید رجایی تیر الکترونیک سیستمی است که کالا تحت سند واحد و تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورها و با تضمین بین المللی معتبر منتقل می شود. به گفته سعیدی، با بکارگیری رویه تیر الکترونیک، زمان انجام تشریفات گمرکی محموله های ترانزیتی به حداقل ممکن خواهد رسید که تسهیل تشریفات ترانزیت و توسعه کریدور جنوب - شمال را در پی خواهد داشت. وی گفت: این محموله ترانزیتی، الکل صنعتی به وزن ۲۱ هزار و ۹۷۰ کیلوگرم به ارزش ۸۲ هزار دلار بود که از کشور هند به گمرک شهید رجایی اظهار و با یک کانتینر به کشور روسیه از گمرک مرزی آستارا ارسال می شود.

ناظر گمرکات استان هرمزگان افزود: پیش از این اسناد ترانزیت و کارنه بصورت فیزیکی و دستی به شرکت حمل و نقل و گمرک فرستاده می‌شد که حدود دو تا سه هفته طول می‌کشید، اما اکنون همه اسناد به صورت برخط به گمرک ارسال و تشریفات گمرکی کالا در یک روز و در سریعترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. سعیدی گفت: اجرای رویه تیر الکترونیکی موجب تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشور‌ها و تسریع و رونق بیشتر تجارت می‌شود.