به گزارش اکوایران؛ در ۶ ماهه سال جاری بیش از 7 میلیون و 28 هزار تن کالا از گمرکات ایران ترانزیت شده که این میزان کالا‌های ترانزیتی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 22 درصد افزایش داشته است.

 به گفته فعالان اقتصادی افزایش فعالیت کریدور‌های ترانزیتی از جمله شمال - جنوب، کریدور ترانزیتی ایران، ترکیه و پاکستان (ITI) در 2 حوزه ریلی و جاده‌ای از مبدا پاکستان و کریدور ترانزیتی از مبدا قزاقستان و استفاده ایران از ظرفیت‌های به وجود آمده و تسهیلات ارائه شده گمرکات کشور در حوزه تسهیل ترانزیت از عمده‌ترین دلایل رشد ترانزیت کشور در سال گذشته و استمرار آن در سال جاری است.

علاوه بر عوامل مذکور علیرضا مقدسی رئیس کل گمرک ایران معتقد است اجرای پروژه تیر الکترونیکی (E- TIR) بین گمرکات ایران و دیگر کشور‌ها نیز بر تسهیل ترانزیت کالا از ایران و رشد آن را به  همراه داشته است. در این زمینه، اولین محموله ترانزیتی در ماه گذشته تحت صحابت کارنه تیر الکترونیکی با استفاده از ظرفیت کریدور شمال- جنوب از مبدا گمرک شهید رجایی و از کشور هند وارد و از گمرک آستارا به روسیه ارسال شد. تیر الکترونیک سیستمی است که کالا تحت سند واحد و تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشور‌ها و با تضمین بین المللی معتبر منتقل می‌شود.

آمار گمرک نشان دهنده آن است که بیشترین میزان کالا‌های ترانزیتی از مسیر ایران از مبدا گمرک شهید رجایی بوده است، به طوری که در 6 ماهه سال جاری 2 میلیون و 568 هزار تن کالا از مبدا این گمرک ترانزیت شد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 35.67 درصد افزایش داشت.

به گفته مقدسی،  گمرکات باشماق با 636 هزار تن، بازرگان با 632 هزار تن، پرویز خان با 627 هزار تن، بیله سوار با 384 هزار تن؛ سرخس با 360 هزار تن، جلفا با 332 هزار تن، بندرلنگه با 245 هزار تن، لطف آباد با 204 هزار تن و آستارا با 189 هزار تن از دیگر گمرکاتی بودند که در این مدت بیشترین میزان کالا‌های ترانزیتی از مسیر ایران را به خود اختصاص دادند.