به گزارش اکوایران، کشورهای آمریکای لاتین یکی از مهمترین مقاصد صادراتی ایران از نگاه سیاستگذار است و به ادعای مقامات وزارت صمت، کوبا کشوری است که ایران می‌تواند از طریق تهاتر مراودات تجاری را با آن افزایش دهد. این درحالی است که مطابق داده‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران در 4 سال اخیر حجم تجارت غیرنفتی دو کشور فراتر از 22 میلیون دلار نرفته است. مهم‌تر اینکه در تمام این سال‌ها تراز تجاری به نفع کوبا مثبت گزارش شده است. زیرا در این بازه زمانی ایران هیچ صادراتی به کوبا نداشته و صرفا واردکننده اقلام پزشکی و به ندرت شکر و محصولات پلیمری از کوبا بوده است. واکاوی داده‌های گمرک ایران نشان می‌دهد در این مدت میزان تجارت دو کشور حدود 60 هزار تن بوده است. اگر مبادلات تجاری شش ماهه نخست 1401 را در نظر نگیریم، بیشترین میزان واردات در 4 سال اخیر مربوط به سال 1398 به رقم 59 هزار و 875 تن و کمترین میزان واردات مربوط به سال 1399 به رقم 2 کیلوگرم بوده است.

4 سال با تراز منفی

در نیمه نخست سال جاری حجم واردات ایران از کوبا 164 کیلوگرم بوده است. این رقم نیز مربوط به واردات سایر آنتی سرم‌ها و مشتقات خونی و مواد پلیمری (سایر مبادله‌کننده‌ها یون) بود. داده‌های موجود نشان می‌دهد؛ واردات دوازدهه ماهه سال‌های 1400 و 1399 نیز به دنبال شیوع کرونا صرفا مربوط به واکسن‌های پزشکی بوده است. در این دو سال ایران 761 کیلوگرم واکسن‌های پزشکی به ارزش  856 هزار و 81 دلار وارد کرد.  در  این دوره بیشترین حجم واردات ایران مربوط به سال 1398 است. در این سال سه گروه کالا شکر، واکسن پزشکی و سایرآنتی‌بیوتیک وارد کشور شدند که ارزش آنها 21 میلیون و 215 هزار دلار برآورد شده بود. داده‌های موجود نشان می‌دهد؛ میزان واردات ایران در سال‌های 1397 و 1396 فراتر از 58 کیلوگرم نرفته است.

داده‌های موجود نشان می‌دهد، نه تنها تجارت ایران و کوبا در این مدت به نفع ایران تغییر نکرده است بلکه حتی به نفع کوبا نیز رشد منظمی نداشته است.

با این حال مقامات وزارت صمت مدعی صادرات لوازم خانگی و مواد معدنی به کوبا هستند. برهمین اساس نیز در اوایل سال خبرگزاری دولت از تدوین سندی 34 بندی میان ایران و کوبا در راستای مبادلات تجاری و اقتصادی منتشر کرد.

Untitled-3