به گزارش اکوایران؛ علاوه بر هموارسازی مسیر سرمایه گذاری ایران در عمان، یافتن راه حلی برای نقل و انتقالات مالی و ارزی هم از اهمیت بسیاری برخودار است. به همین منظور معاون وزیر صنعت عمان در دیدار با غلامحسین شافعی از مذاکرات بانک‌های مرکزی دو کشور برای یافتن راه حل نقل‌وانتقالات مالی و ارزی میان دو طرف خبر داد.

ایران و عمان در حالی توسعه سرمایه گذاری میان دو کشور را در دستور کار خود قرار داده اند که امسال نسبت به سال گذشته حجم مبادلات ایران و عمان با رشدی نزدیک به 50 درصد به حدود 1.5 میلیارد دلار رسید، با وجود این رشد فعالان دو طرف معتقدند با توجه به  ظرفیت‌های دو کشور برای همکاری‌های تجاری حجم مبادلات ایران و عمان راضی‌کننده نیست.

به گفته فعالان اقتصادی در مسیر توسعه رابطه تجاری میان دو کشور چالش های وجود دارد که برای توسعه مناسبات تجاری باید این چالش ها برطرف شد. در این خصوص غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه مذاکراتی بین بانک‌های مرکزی دو کشور برای صدور کارت‌های اعتباری برای فعالان اقتصادی ایران انجام شده و امیدوارم دولت و اتاق بازرگانی عمان به نهایی شدن آن کمک کنند. چرا که این اتفاق می‌تواند راهگشای مناسبات اقتصادی ما و تسهیلات خوبی برای فعالان اقتصادی ایران باشد.

شافعی در ادامه افزود: با وجود رفت‌وآمدهای زیاد بین ایران و عمان اما هنوز هم فعالان اقتصادی دو کشور با ظرفیت‌های موجود کاملاً آشنا نیستند. در این زمینه نیازمند مبادله اطلاعات و مهم‌تر از آن مبادله بیشتر هیات های اقتصادی هستیم. به همین منظور اتاق ایران از مبادله هیات های تجاری میان دو کشور پشتیبانی می‌کند. ما هم آماده اعزام هیات به عمان و هم پذیرش هیات از این کشور هستیم.

آمادگی عمان برای پشتیبانی از سرمایه گذاری

صالح بن سعید مسن، معاون وزیر صنعت، تجارت و توسعه سرمایه‌گذاری عمان هم در این نشست با تاکید بر اینکه روابط تجاری ایران و عمان در سطح روابط سیاسی دو کشور نیست گفت: تلاش می‌کنیم تا روابط اقتصادی را نیز دست‌کم به 50 درصد سطح روابط سیاسی و روابط دوستانه بین دو ملت برسانیم.

او با اذعان به وجود برخی چالش‌ها در روابط تجاری بین ایران و عمان بیان کرد: با وجود تلاش‌های دو طرف اما هنوز چالش‌هایی وجود دارد؛ از جمله در حوزه نقل‌وانتقال پول و ارز بین دو کشور که پیشنهادات زیادی بین بانک‌های مرکزی ایران و عمان مطرح و راه‌حل‌های خوبی نیز برای این چالش‌ها پیدا شده است.

بن سعید مسن با اشاره به امضای یادداشت تفاهم در حوزه تجارت بین دو کشور و تسهیلات گمرکی بین ایران و عمان گفت: گروه‌های اجرایی و فنی ایرانی و عمانی برای عملی کردن این توافقات تشکیل شده و قرار است نتایج بررسی و اقدامات این گروه‌های فنی در چندماه آینده به کمیسیون مشترک دو کشور ارائه شود.

او با بیان اینکه دولت عمان بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو کشور و به خصوص سرمایه‌گذاری تجار ایرانی در عمان تأکید دارد افزود: در همه سطوح آمادگی کامل برای پشتیبانی سیاسی، اقتصادی و مردمی از این سرمایه‌گذاری‌ها وجود دارد. ما آماده هستیم مناطق صنعتی را به طور کامل به شرکت‌های ایرانی واگذار کنیم و هرگونه تسهیلات مورد نیاز به آن‌ها ارائه دهیم.

بن سعید مسن به افتتاح و گشایش خطوط پروازی جدید بین شهرهای بزرگ ایران و مسقط اشاره کرد و گفت: ما آمادگی کامل برای برقراری پرواز از اصفهان به مسقط هستیم.

او با اشاره به وجود برخی چالش‌ها و مشکلات در مسیر تجارت دو کشور بیان کرد: برای تعداد زیادی از این مشکلات راه‌حل‌های مناسبی پیدا شده است؛ از جمله افتتاح حساب برای تجار ایرانی در عمان که در این حوزه دستاوردهای خوبی داشتیم و باز هم به همکاری با اتاق مشترک ادامه می‌دهیم.

سه پیشنهاد عملیاتی

رئیس اتاق ایران در پایان با استقبال از این دعوت، برای هموار شدن مسیر سرمایه‌گذاری مشترک ایرانی‌ها در عمان گفت: در این راستا سه اقدام ضروری به نظر می‌رسد. اول ترجمه قوانین تجاری عمان برای تجار ایرانی که اتاق ایران آن را پیگیری خواهد کرد. دوم برگزاری همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری عمان برای سرمایه‌گذاران ایرانی که این اقدام را می‌توان با کمک اتاق عمان انجام داد. بعد از این اقدامات اتاق ایران هیات تجاری را به عمان اعزام خواهد کرد. به نظر می‌رسد با این اقدامات مسیر سرمایه‌گذاری در عمان هموارتر شود.