به گزارش اکوایران؛ با شیوع کرونا تردد کامیون‌های ایرانی به مقصد ترکمنستان از مرز زمینی اینچه‌برون با محدودیت های روبرو شد، حال پس از سه سال این محدودیت ها که به صورت یکطرفه توسط این کشور همسایه اعمال شده بود ، برداشته شد.

هفته گدشته هم ممنوعیت تردد کامیون‌ها ایرانی و ترکمنی به عمق خاک دو کشور که با شیوع کرونا اعمال شده بود برطرف شد و با توافق دو طرف زمینه ورود مستقیم کامیون به عمق خاک دو کشور فراهم شد که این اقدام امتیاز ویژه به کامیون‌داران ایران و ترکمنستان محسوب می شود. حال سید ابراهیم حسینی مدیرکل گمرکات استان گلستان با اشاره به لغو محدودیت تردد کامیون‌های ایرانی به مقصد ترکمنستان از طریق پایانه مرزی اینچه‌ برون از حدود سه هفته پیش، از رانندگان ایرانی و این استان درخواست کرد، نسبت به دریافت روادید (ویزا) از این کشور همسایه اقدام کنند.

وی گفت: با پیگیری‌های انجام شده از سوی رئیس کل گمرک ایران و برگزاری نشست مشترک رئیس کل گمرک ایران با رئیس کل گمرک ترکمنستان و همچنین با همکاری وزارت امور خارجه و نیز مسوولان گلستانی، محدودیت تردد کامیون‌های ایرانی به مقصد ترکمنستان از مرز زمینی اینچه‌برون پس از حدود سه سال که به سبب شیوع و همه گیری ویروس کووید ۱۹ و به صورت یکطرفه توسط این کشور همسایه اعمال شده بود، برداشته شده است .

حسینی اضافه کرد: در مقابل، تردد کامیون‌های ترکمنستانی به مرز اینچه برون هم طی روزهای اخیر شتاب گرفته و روزانه تا حدود ۲۰ دستگاه کامیون مراجعه و پس از بارگیری مراجعت می‌کنند.

وی ادامه داد: تجار و بازرگانان گلستانی که قصد صادرات کالا با کامیون به کشور ترکمنستان دارند می‌توانند نسبت به دریافت روادید (ویزا) برای راننده کامیون مدنظر خود از این کشور این همسایه اقدام کرده و کالاهای خود را صادر کنند.

مدیرکل گمرکات گلستان همچنین بیان داشت که تسهیلات خوبی برای تجار و رانندگان کامیون که قصد حمل بار به کشور ترکمنستان را دارند، اخذ شد که یکی از آنها کاهش عوارض تردد از  ۱.۵ دلار در هر کیلومتر به ۲۵۰دلار در سراسر این کشور است.

حسینی ابراز امیدواری کرد تا تردد کامیون‌های ایرانی به مقصد ترکمنستان از مرز اینچه برون همانند قبل از شیوع کرونا با روزانه بین ۸۰ تا ۱۴۰ کامیون انجام شود.