به گزارش اکوایران، منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد  در سال 1375، در شرق استان مازندران ایجاد شد. این منطقه به دلیل دسترسی آسانش به بازار مصرف کشورهای CIS یا کشورهای مشترک منافع صادرات که  جمعیتی بالغ بر 300 میلیون نفر دارد، می‌توانست  نقش مهمی را در ابعاد ملی و منطقه‌ای ایفا کند. اما هنوز با اهداف پیش بینی شده فاصله قابل توجهی دارد. ظرفیت اسمی جابه جایی کالا از طریق این بندر به نقل از مقامات آن 7.5 میلیون تن در سال است. اما سال گذشته فقط 3.3 میلیون تن کالا تخلیه و بارگیری شد.

درحال حاضر  به گفته محمدتقی انزان‌پور، مدیرکل بنادرودریانوردی امیرآباد، این بندر آمادگی حمل محصولات کشاورزی و باغی به کشورهای بلاروس، روسیه، ترکمنستان، اوکراین و قزاقستان از طریق دریا را دارد. او با اشاره به سیاست  توسعه صادرات محصولات باغی و کشاورزی به ویژه میوه و مرکبات از طریق دریا تاکید کرد: این بندر برای صادرات محصولات باغی و کشاورزی به کشورهای حوزه CIS از قابلیت‌ها و بسترهای مناسبی برخوردار است که در صورت تمایل صاحبان کالا در این خصوص ، این آمادگی از سوی بندرامیرآباد به صورت کامل وجود دارد.

به نقل از سازمان بنادر، او معتقد است: بندرامیرآباد با ایجاد بسترهای مناسب جهت صادرات انواع کالا نقش موثری را در ایجاد ارزش افزوده زنجیره تأمین کالا در کشور ایفاء می‌کند. ضمنا اینکه این بندر یکی از نزدیکترین مسیرهای دسترسی کشورهای حوزه CIS به ایران است. انزان پور ادامه داد: یکی از مزایای صادرات دریامحور را هزینه حمل ارزانتر نسبت به دیگر شقوق حمل و نقل کالایی و دوره زمانی کوتاه جهت ارسال ایمن و سریع کالا بدون پاس کردن مرزهای زمینی کشورهای مختلف عنوان کرد.

او ابراز امیدواری کرد: با هماهنگی ایجاد شده بین دستگاه‌های متولی امر صادرات توسط استاندار مازندران ، شاهد توسعه و رونق صادارت محصولات باغی و کشاورزی در استان باشیم.