به گزارش اکوایران، روز گذشته مدیرکل دفتر تجارت وزارت جهادکشاورزی  از کاهش ۵۰  درصدی میزان تعهدات ارزی صادرات سه محصول کشاورزی در راستای تسهیل صادرات خبر داد. به نقل از صدا و سیما، محرم سلطانی مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهادکشاورزی افزود: با توجه به مشکلاتی که در صادرات محصولات کشاورزی  داشتیم؛ قرار شد  ۵۰ درصد تعهد ارزی سیب، پرتقال و نارنگی برای تسهیل صادراتِ محصولاتِ کشاورزی بخشیده شود.

به باور کارشناسان پیش بینی می‌شود، با این سیاست روند صادرات  گروه مرکبات به واسطه رشد صادرات سیب، پرتقال و نارنگی افزایش پیدا کند. در سال‌های اخیر سیاست بازگشت ارز صادراتی یکی از چالش برانگیزین سیاست‌های دولت بود. سیاستی که روند صادرات را کُند و کاهشی کرده بود. برهمین اساس کارشناسان پیش بینی کرده بودند با ادامه محدودیت‌های دولت برای صادرات محصولات کشاورزی، ایران بخش دیگری از بازار های خود را از دست بدهد. تاکنون به گفته احمدرضا فرشچیان عضوهیات نمایندگان اتاق تهران، ایران بازارهای درجه یک و دو صادراتی خود را در حوزه محصولات کشاورزی از دست داده است.

طبق داده‌های گمرک ایران، در هشت ماهه سال جاری، صادرات پرتقال به لحاظ وزنی افتی 28 درصدی داشته است. در هشت ماهه سال جاری، صادرات پرتقال 56 هزار و 220 تن بود، این رقم در هشت ماهه سال  گذشته معادل 78 هزار و 921 تن گزارش شد. در همین مقطع صادرات سیب و سیب خشک  نیز  افتی 42 درصدی داشته است. یعنی صادرات این محصول که در هشت ماهه سال گذشته 456 هزار و 54 تن بود تا 260 هزار و 456 تن در هشت ماهه امسال افت کرد.

در این بین رقم دقیقی از صادرات نارنگی در دست نیست. آبان ماه رئیس اتاق بازرگانی مازنداران اعلام کرد، دولت زمینه صادرات روزانه ۱۰ کانتینر ۱۵ تنی نارنگی از مازندران به کشورهای اورآسیا را فراهم کرده است. اتفاقی که پیش‌بینی می‌شود در کنار سیاست کاهش میزان رفع تعهدات ارزی منجر به تقویت صادرات این محصول هم شود. همانطور که روند صادرات پرتقال و سیب را مثبت خواهد کرد.