به گزارش اکوایران، در سال جاری لایحه دولت 1402 در بخش کشاورزی در چند بخش اصلاح شده است. یکی از این موارد پرداخت خسارت دولت برای  سهم ۱۵درصدی حقوق معادن است. درضمن باید گزارش اقدامات صورت گرفته را هر 15 روز یک بار به کمیسیون‌های صنایع و معادن و کشاورزی مجلس ارائه کنند.

در این لایحه بودجه همچنین آمده است که از چاه‌های مجاز و غیر مجاز مبالغی را دریافت کند، نحوه محاسبه اضافه برداشت مبهم است و از سوی دیگر دولت نیز به وظیفه خود در سال های گذشته عمل نکرده است. در قوانین بودجه سنواتی، دولت موظف بود که هوشمند سازی کنتور چاه‌های آب کشاورزی را انجام دهد .

 در بودجه سال آتی یکی دیگر از اصلاحات طبق گفته سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس، بند (ج) تبصره (8 ) لایحه بودجه  سال آینده  است که حذف شده است؛ زیرا دولت نهاده‌های کشاورزی را به منظور مدیریت اجرای الگوی کشت با نرخ آزاد عرضه می‌کند و این مسئله به زیان کشاورز است.

طبق اعلام خانه ملت، اعظمی با تاکید بر اینکه بند (د) تبصره(8) لایحه بودجه سال 1402به افزایش تعرفه صادرات محصولات آب بر اختصاص داشت که کلمه آب بر به کلمه گیاهان با نیاز آبی بالا تغییر پیدا کرد، ادامه داد: محصولات گلخانه‌ای و زیر پوشش پلاستیک که در مناطق جنوبی در فصل زمستان کشت می‌شوند در سایر تبصره‌های لایحه بودجه مورد حمایت قرار گرفته اند.