به گزارش اکوایران،  براساس مصوبه جدید قرارگاه امنیت غذایی که به ریاست وزیر جهادکشاورزی اداره میشود، مقرر شده است، با فروشندگان گوشت قرمز که این کالا را به گفته مقامات دولتی گران می‌فروشند، برخورد خواهد شد. 

این خبر را  مسعود امرالهی مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد. او افزود: در گزارش میدانی امروز از فروشگاه‌های عرضه گوشت در تهران، بر اساس فاکتورهای خرید، طرح نظارت را اجرایی کرده‌ایم.

بدین ترتیب طبق اعلام جهادکشاورزی،  در صورت مشاهده عدم رعایت سود مصوب قانونی توسط فروشندگان گوشت قرمز، با متخلفان برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

فرافکنی وزیر جهادکشاورزی

از نگاه کارشناسان سیدجوادساداتی نژاد وزیر جهادکشاورزی برای پنهان کردن ضعف مدیریتش در جریان تولید و تامین نیاز مصرف کنندگان، دستور برخورد با گران فروشان را داده است. فعالان این بازار معتقدند، بازار گوشت قرمز به دلیل کمبود تولید در زمستان ، افزایش قیمت تمام شده گوشت برای دامداران و از طرفی عدم واردات به موقع افزایش یافته است. 

طبق داده های مرکز آمار ایران، 

داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، مقدار تولید گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور در دی۱۴0۱ نسبت به ماه قبل در حدود ۱۸ درصد افت داشته است. این رقم نسبت به ماه مشابه سال گذشته افت 21 درصدی را نشان می‌دهد. اما مقدار تولید گوشت در دی 1401 نسبت به ماه مشابه سال 1400 برای گوسفند و بره ۱۳ درصد و برای گاو و گوساله ۲۸ درصد است.

این آمار نشان می‌دهد، مقدار تولید گوشت قرمز در کشتارگاه‌های کشور در ماه دی، بر مبنای وزن لاشه‌های کشتار شده بیش از 41 تن بوده است. از این میزان وزنی لاشه‌ها، مقدار قابل مصرف گوسفند و بره ذبح شده در ماه دی، ۸۶۲ هزار لاشه بوده است. وزن این لاشه‌ها 673/16 تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت داشته؛ در این مدت وزن لاشه‌ها افتی 12درصدی کرده است.آمارهای مرکز آمار بیانگر این است که استان تهران با ۱۸0 هزار لاشه بیشترین تعداد، و استان اصفهان با 982/2 تن بیشترین وزن را در این ماه به خود اختصاص داده‌اند.

طبق اعلام مرکز آمار در مقطع مورد بررسی تعداد لاشه‌های قابل مصرف گاو و گوساله ذبح شده هم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش قابل توجهی کرده است. تعداد لاشه‌های گاو و گوساله در دی ماه 1401 به وزن 702/20 تن بوده است که این تعداد در ماه مشابه سال 1400 وزنی برابر 784/28 تن داشته است. یعنی افتی 25 درصدی داشته است. داده‌های موجود نشان می‌دهد، در میان استان‌های مختلف، استان تهران با ۱۷ هزار لاشه به وزن ۲,۹۸۵ تن بیشترین تعداد و وزن را در این ماه به خود اختصاص داده است.