به گزارش اکوایران، داده‌های منتشر شده از سوی «گمرک جمهوری اسلامی ایران» نشان می‌دهد در یازده ماه سال جاری 7 میلیون و 449 هزار تن ذرت دامی به ارزش 3 میلیارد دلار وارد کشور شده است. مقایسه داده های بهمن ماه با دی ماه بیان می‌کند واردات ذرت دامی  به صورت وزنی 55 درصد کمتر شده است.

بررسی آمار واردات ذرت دامی از این حیث با اهمیت است که به باور مسئولان حوزه کشاورزی این نهاده به عنوان یکی از مهمترین نهاده های غذایی جهت خوراک دام و طیور می باشد و بخشی از تغییرات هزینه‌ای تولیدکننده  وابسته به قیمت این نهاده است.  

صادرات

امارات متحده عربی مبدا اول واردات ذرت دامی کشور

داده های اعلام شده از وضعیت واردات ذرت دامی در یازده ماه منتهی به بهمن سال جاری حکایت از آن دارد که بیشترین واردات صورت گرفته به ایران از مبدا امارات متحده عربی بوده است. مقدار واردات ذرت دامی  از امارات طی یازده ماه اخیر به لحاظ وزنی  4 میلیون و 800 تن بوده است و از  جهت ارزش حدودا 2 میلیارد دلار بوده است. در این بررسی کشورهای انگلستان و ترکیه نیز به ترتیب در جایگاه بعدی قرار می‌گیرند. 

در این میان کشور عراق به عنوان مبدا واردات ذرت دامی  به کشور در مقایسه با سایر کشورها  در جایگاه آخر قرار می‌گیرد و رقم آن به لحاظ وزنی 2 هزارتن در یازده ماه نخست سال جاری بوده است.

کاهش ارزش واردات هرتن ذرت دامی در بهمن ماه 

 بنابر آمار و اطلاعات گمرک، بررسی ارزش واردات هر تن ذرت دامی به دلار در 11 ماه گذشته سال جاری نشان می‌دهد در بهمن ماه امسال این رقم به ازای هر تن برابر با 414 دلار بوده و در مقایسه با دی ماه 1.7 درصد کاهش داشته است. 

این رقم در ابتدای سال جاری پایین تر از 350 دلار بوده و در 5 ماه اخیر، بالاتر از مرز 400 دلار قرار کرفته است. مقایسه آمارها نشان می دهد ارزش هر تن ذرت وارداتی درکشور اکنون در سطح بالایی قرار دارد.

صادرات

خطرکمبود ذرت دامی 

بررسی داده های واردات ذرت دامی بر مبنای وزن(هزار تن) و ارزش (میلیون دلار) طی 11ماه سپری شده از سال 1401 حاکی از آن است که  واردات ذرت دامی از نظر وزنی  در میانه پاییز  به بالاترین سطح خود رسیده است و در حدود 1 میلیون و500 هزار تن رقم خورده است.

آمار واردات ذرت دامی  طی این بازه نشان می‌دهد در بهمن ماه در مقایسه با ابتدای دوره برسی اگرچه مقدار واردات ذرت دامی از منظر وزنی 4 درصد کمتر شده است اما به لحاظ ارزش دلاری 15 درصد  افزایش یافته است. با این شرایط می توان گفت ذرت دامی گرانتر از ابتدای سال جاری وارد کشور شده است. 

کاهش واردات و افزایش ارزش دلاری ذرت دامی در بازه زمانی مورد مطالعه راوی  آن است که  بخش تولید  با کمبود این نهاده مواجه خواهد شد و به باور کارشناسان در صورت عدم برنامه ریزی مناسب جهت تامین این نهاده، افزایش ارزش دلاری ذرت دامی منجر به  افزایش هزینه های تولید کننده در تولیدات دامی می شود و نهایتا مصرف کنندگان نیز این افزایش قیمت را در کالاهای مصرفی احساس خواهند کرد.   

جنگ روسیه و اوکراین یکی از دلایلی است که رشد قیمت نهاده‌های دامی را می توان به آن نسبت داد، اوکراین و روسیه دو کشور اصلی تامین کننده نهاد‌های دامی  محسوب می شوند و جنگ میان این دو کشور موجب شد تا شاهد رشد قیمت نهادهای دامی باشیم. روندی که با توجه به داده‌های اعلام شده می توان گفت بر واردات ایران نیز اثرگذاشته است.

صادرات