ویروس کرونا با شیوع گسترده در سراسر جهان، بسیاری از کسب و کارها را تعطیل کرد و بر تعدادی از اقتصادها قفل زد.

اگر سال ۲۰۲۰ را به دو بخش تقسیم کنیم، بخش اول آن را باید برای بازار فلزات کم رمق و تا حدودی کساد بدانیم. در مقابل بخش دوم سال جبران مافات کرد و حتی کار را به جایی رساند که قیمت برخی فلزات حتی از میانگین سال های اخیر هم بالاتر رفت. در حال حاضر با امیدواری به بهبود اقتصاد جهان در سال آینده میلادی، شاهد رشد قیمت مس، آلومینیوم، فولاد، سنگ آهن، روی، سرب و نیکل هستیم. 

شماری از تحلیلگران پیش بینی تداوم رشد قیمت ها در سال آتی را دارند. استدلال آنها جدا از امیدواری به بهبود اقتصاد جهان، رشد سرمایه گذاری در زیرساخت های اقتصادهای بزرگ و افزایش تقاضا را در بر می گیرد، در حالی که استدلال طرف مقابل که معتقد به اصلاح قیمت ها در یکی دو ماه آینده هستند، کمی محتاطانه تر است. با این وجود هر دو گروه بازار فلزات و محصولات معدنی را در سال آینده متفاوت از سال ۲۰۲۰ می بینند.

خوش بینی به بهبود بازار فلزات که در هفته های اخیر با ورود واکسن شرکت فایزر تقویت شد و شرکت هایی مانند مدرنا بر این روند تداوم بخشیدند، شاه بیت رشد پرقدرت بازار فلزات در هفته های اخیر بود. با این وجود، پیش بینی های سازنده از رشد تولید فولاد چین به بیش از یک میلیارد تن در سال ۲۰۲۱، رشد تقاضای مس و فلزات مورد استفاده در چرخه انرژی های تجدیدپذیر و بازگشت برخی اقتصادهای راکد به رونق بر رشد بازار این کالاها موثر بوده است.

اگر روند تزریق واکسن و بازگشایی ها به خوبی پیش برود، سال ۲۰۲۱ سالی متفاوت برای بسیاری از بازارها از جمله بازار فلزات خواهد بود.

اکو معدن در این برنامه در گفت و گو با دکتر کیوان جعفری طهرانی، تحلیلگر ارشد بازارهای بین المللی سنگ آهن و فولاد به بررسی و واکاوی بازارهای معدنی در شرایط کنونی و پیش بینی سال آتی پرداخته است.