به گزارش اکوایران؛ وابستگی تجاری ایران به دلار موجب شده تا در سال‌ها‌ی اخیر بخش اعظمی از جامعه با توجه به دلاریزه شدن اقتصاد با مشکلات بسیاری مواجه شوند. با توجه به این مشکل این سوال مطرح می‌شود که چه راهکاری برای خروج از این مشکل وجود دارد؟ در حال حاضر کشورهای که به دلیل اعمال تحریم با مشکلات تجاری روبرو شده‌اند حذف و یا کاهش سهم دلار را در دستور کار خود قرار داده‌اند، روندی که ایران هم سعی دارد تا با اجرایی کردن آن بخشی از مشکلات تجاری خود را کاهش دهد. اما با توجه به وابستگی ایران در مبادلات تجاری به دلار این پرسش مطرح می شود که جدا شدن بند ناف اقتصاد ایران از دلار تا چه حد امکان پذیر یا کارشناسی است؟

در این خصوص محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در دیدار هیات تجاری و صنعتی عمان اعلام کرد که سیاست راهبردی بانک مرکزی ایران قطع رابطه با دلار در مبادلات ارزی و تجاری است و برای این راهبرد نیز دلایل اقتصادی و سیاسی متقنی داریم، چراکه آمریکایی‌ها از دلار به عنوان ابزار سیاسی استفاده می کنند و از طرف دیگر، سایر ارزهای جهان به ویژه در منطقه آسیا در حال رشد است.  

انجام معاملات اقتصادی با پول ملی ایران

رئیس کل بانک مرکزی در این دیدار با اشاره به آمادگی کامل بانک مرکزی ایران برای کاهش و حذف تبادلات دلاری از چرخه معاملات تجاری و اقتصادی بین ایران و عمان گفت: زمینه‌های انجام معاملات اقتصادی و تجاری براساس واحد پول ملی ایران و کشورها و شرکای تجاری از جمله عمان کاملا فراهم است و ایران آمادگی دارد در تعاملات تجاری با عمان و شرکای اقتصادی کشورمان از روش های بین المللی اتاق پایاپای پولی، پیمان پولی چندجانبه و پیمان پولی دو جانبه استفاده کند.

با توجه به اظهارات مطرح شده از سوی رییس کل بانک مرکزی این سوال مطرح می شود که  روابط تجاری ایران و عمان سال گذشته در چه سطحی قرار داشته است؟ در این خصوص فرزین به این نکته اشاره می کند که حجم مناسبات اقتصادی میان دو کشور در سال گذشته ۴۰ درصد رشده کرد و به یک میلیارد و 800 میلیون دلار رسید که این حجم از مبادلات می تواند با استفاده از پول ملی دو کشور در قالب پیمان پولی دو جانبه یا اتاق پایاپای پولی صورت گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین با تاکید بر ضرورت به کارگیری کارت‌های مشترک بانکی میان شبکه پولی و بانکی ایران و عمان به منظور تسهیل مناسبات تجاری و فعالیت های اقتصادی اتباع دو کشور تصریح کرد: مذاکرات این اقدام نیز با بانک مرکزی عمان انجام گرفته و در صورت تسریع از طرف بانک مرکزی عمان، ایران آمادگی دارد در کوتاه ترین زمان استفاده از کارت های مشترک بانکی را در دستور کار قرار دهد.

فرزین در ادامه عنوان کرد: استفاده از روش های پیمان پولی دو یا چندجانبه و همچنین اتاق پایاپای پولی میان کشورهای عضو اتحادیه پایاپای آسیایی قطعاً منجر به افزایش مناسبات تجاری و کاهش و حذف تبادلات دلاری از چرخه معاملات تجاری میان این کشورها خواهد شد.

روش پیشنهادی رئیس کل بانک مرکزی مورد توجه قیس بن محمد الیوسف، وزیر تجارت صنعت و توسعه سرمایه گذاری عمان نیز قرار گرفت، بطوریکه او در این دیدار با اشاره به افزایش مناسبات پولی و بانکی میان ایران و عمان تصریح کرد: قطعاً راهکار استفاده از اتاق پایاپای پولی، پیمان پولی دو جانبه پولی و ارزهای ملی در مراودات تجاری میان ایران و عمان راهکاری سازنده برای گسترش همکاری های اقتصادی است و عمان نیز آمادگی دارد این موضوع را پس از بررسی در دستور کار قرار دهد.