به گزارش اکوایران، ارزیابی صورت گرفته از سوی گمرک نشان می‌دهد ارزش کل تجارت ایران در فروردین امسال به ۶.۷ میلیارد دلار رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهشی حدودا ۱۳ درصدی داشته است. براساس داده‌های اعلام شده ایران توانست در این مدت 1.8 میلیون تن کالا صادر کند که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهشی حدود 25 درصدی همراه بوده و به لحاظ ارزشی هم با کاهشی 13 درصد روبرو بوده‌ایم.  

حضور آلمان در میان 5 کشور اول صادرکننده کالا به ایران در بازه زمانی مورد بررسی در حالی است که این کشور دی ماه سال جاری وزارت اقتصاد آلمان (وزارت اقتصاد و محافظت از اقلیم جمهوری فدرال) اعلام کرد که این کشور «فرمت‌های اقتصادی» با ایران را تعلیق کرد و با این شرایط مناسبات تجاری دو کشور در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت، اما با وجود این اقدام این کشور همچنان در میان کشورهای اول صادرکننده به ایران قرار داشته است؛ هرچند در آمار اعلام شده از سوی گمرک، ایران در اولین ماه صادراتی به این کشور نداشته است.

واردات 1402

صادرکنندگان اصلی به ایران

داده‌های گمرک نشان می‌دهد که در بازه زمانی مورد بررسی در میان صادرکنندگان اصلی کالا به ایران همچنان امارات متحده عربی صدرنشین است و ارزش صادرات این کشور در فروردین ماه به کمی بیش از یک میلیارد دلار رسید. در بازه زمانی مشابه سال گذشته هم این کشور صدرنشین واردات کالا به ایران بود و 778 میلیون دلار از امارات وارد کشور شده بود.

از سوی دیگر داده‌های اعلام شده نشان‌دهنده آن است که «چین» دومین کشور صادرکننده کالا به ایران در فروردین محسوب می‌شود، بطوریکه در بازه زمانی مورد بررسی حدودا 873 میلیون دلار کالا از این کشور وارد ایران شده است. با توجه به داده‌های اعلام شده از سوی گمرک می توان گفت چین در بازه زمانی مورد بررسی در مدت مشابه سال قبل 676 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود که با توجه به این آمار می‌توان گفت حجم صادرات این کشور شکل افزایش قابل توجهی داشته است.

در میان کشورهای صادرکننده کالا به ایران در اولین ماه سال جاری «ترکیه» جایگاه سوم را به خود اختصاص داد، بطوریکه حجم صادرات این کشور به ایران دربازه زمانی مورد بررسی به 344 میلیون و 400 هزار دلار رسید، ترکیه سال گذشته هم در همین جایگاه قرار داشت.

بر اساس داده‌های اعلام شده در مدت زمان مورد بررسی «آلمان» جایگاه چهارم را به خود اختصاص داد و توانست 127 میلیون و 200 هزار دلار کالا به ایران صادر کنند.

اما در جایگاه‌های بعدی کشورهای «هند»، «روسیه»، «سوئیس»، «پاکستان»، «عمان» و «هنگ‌کنگ» قرار داشته اند و به این طریق پرونده 10 کشور اول صادرکننده کالا به ایران بسته شد.

نکته قابل تامل در مناسبات تجاری ایران در اولین ماه سال جاری خروج برخی کشورها از فهرست صادرکنندگان کالا به ایران است. براساس داده‌های اعلام شده در سال گذشته «هلند»، «انگلستان» و «عمان» هم قرار داشتند که در سال جاری از فهرست کشورهای صادرکننده حذف شدند و جای خود را به کشورهای جدید دادند.

واردات 1 دلار 1401