به گزارش اکوایران؛ براساس داده‌های اعلام شده صادرات قطعی کالاهای غیر نفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و تجارت چمدانی در 4 ماه سال 1402 مدت ۴۵ میلیون و ۷۵۸ هزار تن به ارزش ۱۵ میلیارد و ۹۰۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل صادرات غیرنفتی به لحاظ وزنی افزایش ۲۸.۵۶ درصدی و به لحاظ ارزشی کاهش 8 درصدی داشته است.

اما روند واردات در این بازه زمانی چگونه بوده است؟ براساس آمار گمرک در مدت زمان مورد بررسی ۱۱ میلیون و ۸۴۲ هزار تن کالا به ارزش ۱۹ میلیارد و ۵۳۹ میلیون دلار وارد کشور شده است که به لحاظ وزنی 6 درصد و از حیث ارزش 10.8 درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش می‌توان گفت مبادلات بازرگانی کشور در ۴ ماهه نخست سال جاری به ۳۵ میلیارد و ۴۴۵ میلیون دلار رسیده و متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی در چهار ماه نخست سال جاری ۳۴۸ دلار و متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی ۱۶۵۰ دلار بوده است.

5 قلم عمده کالای صادراتی

براساس ارزیابی صورت گرفته ۵ قلم عمده کالاهای صادراتی شامل «گاز طبیعی مایع شده» در ظروف یک هزار سانتی متر مکعب و بیشتر با یک میلیارد و ۶۳۳ میلیون دلار، «پروپان مایع شده» با یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلار، «بوتان مایع شده» با ۸۲۳ میلیون دلار، «قیر نفت» با ۶۸۹ میلیون دلار و متانول با ۶۶۵ میلیون دلار ۵ قلم عمده کالای صادراتی در این مدت بوده اند.

از سوی دیگر در این مدت «چین»، «عراق»، «ترکیه»، «امارات متحده عربی» و «هند» ۵ کشور عمده مقصد کالاهای صادراتی ایران بودند که ۷۵ درصد از ارزش و ۷۶ درصد از وزن مجموع صادرات کشور به این ۵ کشور عمده صادر شده است.

در این مدت ۴ میلیارد و ۶۴۴ میلیون دلار به چین، ۲ میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار به عراق، ۲ میلیارد دلار به ترکیه، یک میلیارد و ۷۷۸ میلیون دلار به امارات متحده عربی و ۶۲۴ میلیون دلار به هند صادر شده است.

تجارت 1

روند واردات در 4 ماه 1402

ارزیابی‌ها در خصوص اقلام عمده واردات در چهار ماهه نخست سال جاری همچنین نشان می‌دهد در این مدت عمده‌ترین کالاهای وارداتی به «ذرت دامی» با یک میلیارد و ۲۹۰ میلیون دلار، «گوشی تلفن‌ همراه هوشمند» با ۷۰۰ میلیون دلار، «دانه سویا» ۶۴۷ میلیون دلار، «روغن دانه آفتابگردان» با ۵۹۳ میلیون دلار و برنج کامل سفید با ۵۸۴ میلیون دلار اختصاص داشته است.

براساس این گزارش ۵ کشور عمده مبدا کالاهای وارداتی در مدت زمان مورد بررسی شامل «امارات متحده عربی» با ۵ میلیارد و ۸۱۸ میلیون دلار، «چین» با ۵ میلیارد و ۵۵۸ میلیون دلار، «ترکیه» با ۲ میلیارد و ۹۰ میلیون دلار، «هند» با ۷۱۸ میلیون دلار و «آلمان» با ۷۰۴ میلیون دلار ۵ کشور عمده مبدا واردات کشورمان بوده اند.

  با توجه به داده‌های اعلام شده می‌توان گفت ۶۲ درصد از وزن و ۷۶ درصد ارزش کل واردات به کشورمان در چهار ماهه نخست سال جاری از ۵ کشور عمده فوق بودند.

تجارت 2