به گزارش اکوایران،  هفته گذشته سید حسین حسینی رییس سازمان شیلات ایران در جلسه قرارگاه امنیت غذای درباره وضعیت تولید و مصرف ماهی سخن گفت. او اعلام کرد که ایران با تولید ۲۱۲ هزارتن ماهی قزل آلا  رتبه اول جهان را دارد و  سرانه مصرف آن در ماهی قزل آلا  ۳کیلوگرم است. او 4 ماه پیش نیز در مراسمی گفته بود، سرانه مصرف ماهی در کشور ۱۳.۸ کیلوگرم است.

آماری که اتحادیه ماهیان سردآب رد می‌کند. طبق گزارشی که این اتحادیه در سال 1400 داده است.  میزان مصرف سرانه ماهی ایرانیان  برابر با 7 کیلو گرم است که این رقم همان سال  برای ماهی قزل آلا برابر با 1 کیلو گرم است. درصورتی که آمار تولیدکنندگان صحیح باشد می‌توان پیش‌بینی کرد که با توجه به تورم حاکم بر محصولات آبزی همچون سایر اقلام خوراکی ، این آمار نسبت به سال 1400 بیش از پیش کاهش یافته باشد.

شاید تفاوت فاحش آمار تولیدکنندگان ماهی با مقامات دولتی را نتوان به طور دقیق با بررسی قیمت ماهی در بازار  راستی  آزمایی کرد. اما می‌توان تا حدودی صحت یکی از این دو دسته آمار را دریافت کرد.

بازار ماهی فروشان

در بازار ماهی میادین شهرداری تمام  116 نوع ماهی و میگویی که در نرخنامه میادین وجود دارد، عرضه نمی‌شود. اما قیمت انواع ماهی در نرخنامه با بازار یکی است. در این بازار انواع قزل آلا بین 130 هزار تا 163 هزار تومان عرضه می‌شود. 

هم رده این ماهی به لحاظ قیمت در بازار میادین قیمت انواع کفال است که بین 120 هزار تومان تا 130 هزار تومان عرضه می‌شود. 

در بازار ماهی حلوا هم بین 220 هزار تا 240 هزار تومان به فروش می‌رود. در ضمن ماهی شیر هم بین 235 هزار تا 250 هزار عرضه می‌شود. 

اگر شوریده در میادین پیدا شود، کیلویی 200 هزار تا 220 هزار تومان است. ماهی سنگسر کمی ارزانتر از  شوریده است این ماهی کیلویی 150 هزار تا 185 هزار تومان عرضه می‌شود. 

در بازار ساردین جنوب از جمله ماهی های گران بازار ماهی است که کیلویی 430 هزار تومان عرضه می‌شود. هم رده این ماهی در قیمت ماهی پرورشی اوزون برون بی سرو دوم است که کیلویی 445 هزار تومان به فروش می‌رود. اما انواع دیگر ماهی اوزون برون 340 هزار تومان تا 345 هزار تومان است.

ارزانترین ماهی

مرور نرخنامه میادین شهرداری نشان می‌دهد، ارزانترین ماهی در میادین ماهی بیاح است این ماهی کیلویی 55 هزار تومان به فروش می‌رود. بعد از آن ماهی پرورشی فیتوفاک است که بین 70 هزار تا 75 هزار تومان عرضه می‌شود.  هم رده این ماهی به لحاظ قیمتی ماهی سارم است که  بین 78 هزار تا 88 هزار تومان به فروش می‌رود. قیمت خامه ماهی یا زیبا هم تفاوت زیادی با این گروه ماهی‌ها ندارد؛ این ماهی کیلویی 80 هزار تومان به فروش می‌رود.  پرورشی بیگ هد هم اگر عرضه شود، قیمتی بین 80 هزار تا 85 هزار تومان دارد. در بازار میادین پرورشی تیلاپیا هم 90 هزار تومان است. اما منجمد آن بین 340 هزار تا 350 است که طبیعتا در رده ماهی‌های ارزان قیمت بازار ماهی قرار نمی‌گیرد.