به گزارش اکوایران، مطابق آمارهای گمرک ایران، صادرات بدون نفت خام ایران به عربستان در سال 1401 با افزایش 434 برابری نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. مهمترین دلیل این رشد هم همان موضوع بهتر شدن مناسبات سیاسی دو کشور است. البته افزایش صادرات درحالی صورت گرفته که واردات صفر بوده است. در 4 ماه 1402، نیز صادرات ایران به عربستان 5.9 هزار دلار بوده و همانند سال 1401، واردات از این کشور صفر گزارش شده است.

اما ایران چه کالاهایی به عربستان صادر کرده است؟ ایران در کل 8 گروه کالا را صادر کرده است. که عمده آن همان شمش از آهن و فولاد است. در واقع در سال 1401 به رغم افزایش 343 برابری ارزش صادرات نسب به سال 1400، صادرات ایران به عربستان از تنوع بالایی برخوردار نبوده و «شمش از آهن و فولاد» با سهمی 96 درصدی از کل ارزش صادرات عمده کالای صادراتی ایران به عربستان بوده است.

بعد از شمش بدنه برای کامیون، کامیونت و کشنده جاده ای در رتبه دوم قرار دارد. انگور بی دانه و هیدرواکسیدسدیم هم هر دو به طور یکسان 0.13 میلیون دلار در صادرات به عربستان سهم داشتند. 

دانه های ریز کروی از شیشه و کاشی و چهارگوش و لوح سرامیکی هم به طور یکسان ارزش 0.0003 میلیون دلاری داشتند. در نهایت کد تعرفه سایر سنگ مرمر، تراورین و ... آخرین گروه کالایی که ایران به عربستان صادر کرده است. 

کل کالاهای صادراتی ایران به عربستان - سال 1401 سبد کالاهایی که ایران به عربستان صادر کرد

منبع:گمرک ایران

اما ایران توان صادرات چه نوع کالاهایی به عربستان را دارد؟ این موضوع را می‌توانید در گزارشی که پیشتر  «اکوایران» به آن پرداخته بخوانید.