به گزارش اکوایران، این روند پر فراز و نشیب ادامه پیدا کرد و کار به جایی رسید که می‌توان به نوعی از آن با عنوان گروگان‌گیری یاد کرد، کره منابع مالی ایران را بلوکه کرد و حساب‌های دانشجویان ایرانی را بست، ایران هم ورود کالای کره‌ای به ایران را ممنوع کرد؛ اقداماتی که موجب شد تا دو شریک قدیمی روز به روز از هم دورتر شوند.

بلوکه کردن منابع مالی ایران یکی از بزرگترین موانعی بود که موجب شد تا روابط دو کشور تیره شود و با توجه به آزاد کردن منابع مالی ایران از سوی کره این سوال مطرح می ‌شود که آیا امکان از سرگیری روابط تجاری ایران با این شریک قدیمی مهیاست.

حجم مبادلات تجاری دو کشور

با توجه به قطع مناسبات تجاری ایران و کره این سوال مطرح می‌شود که در ثلث اول سال جاری حجم تجارت دو کشور در چه سطحی بوده است. داده‌های اعلام شده از سوی گمرک نشان می‌دهد، کل تجارت ایران از کره در 4 ماه نخست سال جاری کمی بیش از 265 میلیون دلار بوده که در این میان بیشترین سهم به کره رسیده بطوریکه از مجموع تجارت صورت گرفته در 4 ماه نخست سال جاری ایران 228 میلیون دلار کالا از کره وارد کشور کرده و در مقابل تجار ایرانی تنها موفق به صادرات 37 میلیون و 300 هزار دلاری کالا به کره شده‌اند که با این شرایط 86 درصد از تجارت دو کشور به کره اختصاص داشته است. از سوی دیگر مقایسه روند سهم کره و ترکیه از مبادله به ایران نشان‌ می‌دهد در این مدت سهم ترکیه  12 درصد بیشتر از کره بوده است.

در این راستا هیاتی از موسسه سیاست‌گذاری اقتصادی بین‌المللی کره‌جنوبی، در یازدهمین نشست همکاری ایران و کره‌جنوبی برای شناسایی ظرفیت‌های جدید، چالش‌ها و چشم‌انداز همکاری‌های دو کشور در اتاق بازرگانی تهران شرکت کردند و با بخش خصوصی به بررسی انتظارات دو کشور پرداختند.

آنچه بیش از همه در این نشست مورد توجه قرار گرفت به چگونگی برقراری همکاری میان این دو شریک قدیمی مربوط می‌شد. به گزارش اتاق بازرگانی تهران در این نشست ون کانگ هیون سفیر کره‌جنوبی در ایران با اشاره به همکاری اخیر دو کشور در آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی گفت: در طول دو سالی که در ایران حضور دارم به مناطق مختلفی از ایران سفر کرده‌ام و متوجه شدم که مردم از روابط اقتصادی دو کشور و همکاری شرکت‌ها و کارآفرینان ایران و کره تصور روشن و خوبی دارند و خواستار توسعه روابط هستند و  امیدوارم به زودی بتوانیم روابط گسترده اقتصادی و تجاری را از سر بگیریم. اگرچه هنوز مساله تحریم‌ها پابرجاست و مانع بزرگی محسوب می‌شود اما به گفته شاعر ایرانی «پایان شب سیه سپید است» و من معتقدم ما به این پایان بسیار نزدیک هستیم.

ون کانگ هیون به این نکته نیز اشاره کرد که در این مدت همیشه با این سوال مردم مواجه می‌شدم که تکلیف پول‌های ما در کره چه می‌شود. واقعیت این است که کره در چهار سال گذشته دائما به دنبال یافتن راه‌حلی برای انتقال این پول‌ها بود و خوشبختانه این امکان به تازگی فراهم شد و با همکاری چند کشور این منابع بلوکه شده در اختیار ایران قرار گرفت.

حسین تنهایی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و کره‌جنوبی نیز در این نشست ضمن گلایه از عدم امکان استفاده از منابع مالی ایران در سال‌های گذشته، با اشاره به  سخنان سفیر کره، عنوان کرد که شرایط نسبت به گذشته بهبود یافته و امکان از سرگیری روابط تجاری بین بخش خصوصی دو کشور در حال فراهم شدن است. تنهایی تاکید کرد که ظرفیت‌های فعلی دو کشور باعث می‌شود که در صورت رفع مشکلات باقیمانده، و اقدامات جدی دولت کره و شرکت‌های کره‌ای اطمینان دارم که نه‌تنها روابط گذشته احیا می‌شود بلکه مراودات دو کشور از سطح گذشته نیز پیشی می‌گیرد.

لی کانگ هیون نیز که ریاست هیأت کره‌ای را بر عهده داشت؛ با برشمردن زمینه‌های متفاوت همکاری گسترده و ظرفیت‌های متنوع ایران، از علاقه شرکت‌های کره‌ای به بازار ایران گفت و بزرگترین مشکل و چالش پیش و روی همکاری‌های بین دو کشور را تحریم‌های آمریکا اعلام کردند.

معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی تهران نیز با اشاره به همکاری دو کشور در پروژه آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران نزد بانک‌های کره‌ای، بر ترسیم یک مدل همکاری اقتصادی تاکید کرد. حسام‌الدین حلاج عنوان کرد که دو کشور می‌توانند تنظیم یک یادداشت سیاستی مبتنی بر حضور پررنگ بخش خصوصی را در دستورکار قرار دهند و تدوین این امر را به اتاق بازرگانی تهران و موسسه سیاستگذاری اقتصادی بین‌المللی کره بسپارند. در ادامه این نشست یک‌روزه سه پانل با عناوین «فرصت‌های جدید همکاری‌ در حوزه تجارت و انرژی»، «فرصت‌ها و چالش‌های همکاری دوجانبه ایران و کره» و «کشف فرصت‌ها برای توسعه مشارکت اقتصادی بین دو کشور» نیز با حضور تحلیلگران و صاحبنظران برگزار شد.