به گزارش اکوایران، طبق اعلام دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی، تا ۱۴ بهمن ۱۴۰۲، حدود ۷ هزار و ۲۰۰ مجوز صنفی کاغذی به شناسه یکتا تبدیل شده است. در هفته گذشته ۳ هزار و ۸۴۸ مجوز صنفی به شناسه یکتا تبدیل شده بودند که این آمار در نخستین روز از هفته جاری با رشد بیش از ۸۷ درصدی به ۷ هزار و ۱۹۷ رسیده است.

براساس ماده یک قانون تسهیل صدور مجوزها، همه مجوزهای کاغذی تا پایان سال ۱۴۰۲ باید به مجوز الکترونیکی (شناسه یکتا) تبدیل شوند. درگاه ملی مجوزها امکان صدور غیرحضوری و رایگان شناسه یکتا برای صاحبان مجوزهای کاغذی را فراهم کرده و از دی‌ماه گذشته، عملیات تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا شروع شده است.

البته طبق داده‌های رسمی، هنوز 15 مرجع صدور مجوز از جمله 7 وزارتخانه هنوز زمینه فنی تبدیل مجوزهای کاغذی به الکترونیک را فراهم نکرده‌اند.

پیش‌تر  «اکوایران» نوشته بود که طبق داده‌های وزارت اقتصاد، در حال حاضر بانک مرکزی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صدا و سیما، سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی، صندوق نوآوری و شکوفایی، قوه قضائیه، معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور شامل شهردار‌ی‌ها زمینه تبدیل مجوزهای کاغذی به شناسه یکتا را فراهم نکرده‌اند.

خبر مرتبط
حرکت خلاف جهت 15 دستگاه دولتی در صدور مجوز الکترونیکی

اکوایران: گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد، در زمینه تبدیل مجوز کاغذی به الکترونیکی، سازمان استاندارد، وزارت ارتباطات و وزارت ورزش و جوانان و اتاق اصناف ایران پیشتاز هستند. اما در مقابل و برخلاف قانون هنوز 15 نهاد و دستگاه دولتی زمینه فنی تبدیل مجوزهای کاغذی به الکترونیک را فراهم نکرده‌اند.