به گزارش اکو ایران، جدیدترین آمار گمرک مربوط به 10 ماهه نخست 1402 به تازگی منتشر شده و در آن آمار تمام کالاهای صادراتی و وارداتی کشور از ابتدای امسال تا پایان دی ماه موجود است.

 مطابق آمار گمرک ارزآورترین کالای صادراتی ایران در این مدت گاز طبیعی مایع شده بوده است. این نوع از گاز که به آن LNG نیز گفته می‌شود به عنوان سوخت در حمل و نقل، گرمایش، تولید برق و موارد دیگر کاربرد دارد و سازگارترین سوخت فسیلی با محیط زیست به شمار می‌رود.

 ارزش صادرات این کالا برای ایران در 10 ماهه نخست امسال برابر با 2 میلیارد  870 میلیون دلار بوده است. با این حال آمار مشابه دو سال گذشته نشان می‌دهد درآمد کشور در سال جاری از لحاظ صادرات این کالا نسبت به سال‌های 1400 و 1401 کاهش یافته است.

کاهش 58 درصدی ارزش صادرات گاز طبیعی در یک سال

 به گاز طبیعی که از طریق فرایند سرد کردن به مایع تبدیل شود گاز طبیعی مایع شده یا LNG گفته می‌شود. این گاز سوخت پاک‌تری نسبت به سایر سوخت‌های فسیلی به شمار می‌رود و بنابراین در بسیاری از موارد به سوخت‌های دیگر ترجیح داده می‌شود. همچنین با توجه به این موضوع به گفته کارشناسان توجه جهان در آینده به این نوع از سوخت بیشتر خواهد شد چنانکه در مدت اخیر نیز تقاضا برای آن افزایش یافته است. این موضوع برای ایران که دارای دومین ذخایر گاز جهان است از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 بررسی روند سه ساله نشان می‌دهد در ده ماهه نخست  سال 1400 18 میلیون و 700 هزار تن گاز طبیعی مایع شده به ارزش 3 میلیارد و 650 میلیون دلار صادر شد که در مدت مشابه سال 1401 به حجم 18 میلیون و 710 هزار تن به ارزش 6 میلیارد و 820 میلیون دلار رسید که رکورد سه سال اخیر بود. با این حال حجم و ارزش صادرات این کالا در ده ماهه نخست سال 1402 با کاهش شدیدی همراه بود به طوری که حجم صادرات آن به 8 میلیون و 570 هزار تن و ارزش آن به 2 میلیارد و 870 میلیون دلار افت کرد.

 این کاهش در حالی است که گزارش‌ها نشان می‌دهد قطر همسایه جنوبی ایران با بهره‌برداری از میدان مشترک پارس جنوبی به بزرگ‌ترین صادرکننده این نوع گاز تبدیل شود.

 همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش سرانه صادرات هر تن گاز طبیعی مایع شده نیز در سال گذشته کاهش یافته است.

021119

LNG صادراتی ایران ارزان‌تر فروخته شد

 عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، بنگلادش، تانزانیا و لهستان خریداران اصلی گاز مایع ایران در سال جاری بوده‌اند. اما ایران هر تن گاز LNG خود را با چه قیمتی به آنان فروخته است؟

 بررسی‌ها نشان می‌دهد هر تن گاز LNG ایران در بازار جهانی در ده ماهه نخست 1402 به قیمت 334.8 دلار فروخته شده است. این قیمت نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 30 دلار کاهش داشته است. در سال گذشته ارزش هر تن صادرات این نوع گاز برابر با 364.5 دلار بود. با این حال در این دو سال ارزش صادرات این کالا برای ایران نسبت به مدت مشابه سال 1400 افزایش قابل توجهی یافته است. در ده ماهه نخست سال 1400 هر تن گاز مایع به قیمت 195.2 دلار صادر شده بود.

021119