به گزارش اکوایران،  وزارت تجارت و بازرگانی انگلستان در جدیدترین آمار خود اعلام کرد مبادلات تجاری این کشور با ایران در سال میلادی گذشته به ۸۳ میلیون پوند برابر با ۱۰۵ میلیون دلار رسیده است.

مبادلات ایران و انگلستان در سال ۲۰۲۳ با رشد ۴ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه شده است. مبادلات دو کشور در ماه‌های ژانویه تا دسامبر ۲۰۲۲ بالغ بر ۸۰ میلیون پوند اعلام شده بود.

واردات انگلستان از ایران در سال میلادی گذشته ۱۶ میلیون پوند معادل ۲۰ میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل یک میلیون پوند کاهش داشته است.

به نقل از ایرنا، اما صادرات انگلستان به ایران در سال ۲۰۲۳ رشد ۶ درصدی داشته و به ۶۷ میلیون پوند برابر با ۸۵ میلیون دلار رسیده است. انگلیس در سال قبل از آن ۶۳ میلیون پوند کالا به ایران صادر کرده بود.

این آمار نشان می‌دهد، تراز تجاری ایران و انگلیس 51 میلیون پوند به نفع لندن مثبت و به تعبیر دیگر 65 میلیون دلار منفی برای ایران است. 

داده‌های رسمی نشان می‌دهد، با وجود رشد مبادلات دو کشور، ایران در سال‌های اخیر  جایگاهی کمتر از  98 را در میان شرکای انگلیس کسب کرده است و تجارت با ایران تنها 0.1 درصد از کل تجارت خارجی این کشور را تشکیل داده است.