به گزارش اکوایران؛ بلاروس یکی از کشورهای اروپای شرقی و از کشورهای با ظرفیت برای تجارت با ایران‌ محسوب می‌شود، این در حالی که بر اساس آمارهای موجود در شش ماهه امسال صادرات ایران به کل کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا ۷۶۰ میلیون دلار و سهم بلاروس از این رقم فقط ۹ میلیون دلار بوده است. همچنین کل واردات ایران از کشورهای اوراسیا در مدت یاد شده یک میلیارد و ۲۹ میلیون دلار و سهم بلاروس از این میزان، ۳۷ میلیون دلار بوده است. سطح پایین مبادلات تجاری ایران و بلاروس در حالی است که در شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران با بلاروس که مهر سال جاری برگزار شد دو طرف ابراز امیدواری کردند با توافق‌های صورت گرفته در این اجلاس زمینه دستیابی به حجم تجاری ۴۰۰ میلیون دلاری دو کشور تا دو سال آینده فراهم شود؛ پیش‌بینی که تحقق آن با اما و اگرهای بسیاری روبرو است.

سطح پایین مناسبات تجاری دو کشور

در این خصوص و در نشست سفیر بلاروس در ایران با رییس اتاق بازرگانی ایران دو طرف با تاکید بر پایین بودن حجم مبادلات تجاری با وجود ظرفیت‌های دو کشور به این نکته اشاره کردند که برطرف کردن چالش‌های موجود لازمه بالا بردن سطح مبادلات تجاری است.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران، بالا بردن حجم مبادلات تجاری ایران و بلاروس نیازمند تبادل اطلاعات تجاری و حل مشکلات حمل‌ونقلی میان دو کشور است.

صمد حسن‌زاده معتقد است، با توجه به ظرفیت‌های زیاد همکاری‌های اقتصادی و صنعتی دو کشور، حجم تجارت سالانه 60 میلیون دلاری ایران و بلاروس، رقم بسیار ناچیزی است.

حسن‌زاده ادامه داد: شرکت‌های ایرانی در حوزه‌های صنایع پتروشیمی، نفت، مصالح ساختمانی، ساخت پمپ‌های بزرگ، تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی، صنایع فولاد، داروسازی و محصولات دانش‌بنیان با تکنولوژی روز و استانداردهای جهانی، توانمندی‌های زیادی دارند و مایل به همکاری‌های مشترک با بلاروس هستند.

او با اشاره به فعالیت‌های ایران در زمینه تولید محصولات کشاورزی گلخانه‌ای برای صادرات به بلاروس، عنوان کرد: با توجه به کیفیت بالای محصولات ایران، توسعه مناسبات در حوزه کشاورزی نیز می‌تواند در دستور کار دو کشور قرار بگیرد.

به گزارش اتاق بازرگانی ایران، حسن‌زاده، با اشاره به سفر هیات تجاری ایران به بلاروس در ژوئن امسال، گفت: معتقدم ارتباط فعالین اقتصادی دو کشور می‌تواند اثر زیادی بر توسعه روابط اقتصادی داشته باشد. از سوی دیگر‌ اعزام و پذیرش هیات‌ها از طریق برگزاری جلسات مشترک میان فعالان اقتصادی دو کشور، موجب تبادل تازه‌ترین اطلاعات تجاری، صنعتی و سرمایه‌گذاری در میان آن‌ها شده و سطح همکاری‌ها را افزایش خواهد داد. فعالان اقتصادی می‌توانند با تبادل این اطلاعات، پروژه‌های مؤثر همکاری و دارای مزیت برای دو طرف را شناسایی کنند.

حسن‌زاده تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین موانع موجود در مسیر همکاری‌های ایران و بلاروس، نداشتن اطلاعات درست و دقیق تجاری و اقتصادی از ظرفیت‌های یکدیگر است. سفارت بلاروس با توان و تجربه و شناخت خود می‌تواند در این خصوص عملکرد موثرتری داشته باشد.

لغو ویزای دو طرفه یکی دیگر از موارد است که حسن‌زاده بر آن تاکید عنوان کرد،  امیدوارم همان‌طور که ایران، به صورت یک‌طرفه ویزای خود را برای بلاروس لغو کرده است، بلاروس هم همین  اقدام را انجام دهد.

حسن‌زاده تأکید کرد: مشکلاتی در حوزه حمل‌ونقل میان دو کشور وجود دارد که باید راهی برای رفع آن‌ها پیدا کنیم تا رفت‌وآمد تجار و بازرگان بین ایران و بلاروس هرچه بیشتر تسهیل شود. بخش خصوصی آماده همکاری برای ایجاد پروازهای مستقیم بین دو کشور است.

تشکیل شورای مشترک اقتصادی بین دو کشور

دمیتری کالتسوف، سفیر بلاروس در ایران نیز با تاکید بر اینکه با همراهی و حمایت اتاق ایران روابط اقتصادی دو کشور به سطح جدیدی خواهد رسید، گفت: مهم‌ترین تمرکز سفارت بلاروس در ایران، بر افزایش سطح تجارت و روابط بازرگانی میان دو کشور است.

او با بیان اینکه حجم مبادلات دو کشور در حد ظرفیت‌های آن‌ها نیست، ادامه داد: برگزاری همایش‌های تجاری با هدف آشنایی فعالان اقتصادی دو کشور با ظرفیت‌ها و مزیت‌های همکاری‌های مشترک، به ارتقا سطح روابط کمک زیادی خواهد کرد.

سفیر بلاروس در ایران، گفت: آماده هستیم تا در زمینه انتقال اطلاعات تجاری میان فعالان اقتصادی دو کشور فعالانه عمل کنیم. سفارت می‌تواند، پیشنهادات تجاری شرکت‌های بلاروسی در زمینه صادرات و واردات را به اتاق ایران، منتقل کند.

او با بیان اینکه اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس آماده پذیرش هیاتی از اتاق ایران در بلاروس است، افزود: قطعاً در همایش تجاری و نشست‌های B2B میان فعالان اقتصادی ایران و بلاروس، امکان اطلاع از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های اقتصادی بلاروس از جمله در زمینه محصولات کشاورزی و ماشین‌آلات کشاورزی وجود خواهد داشت.

کالتسوف با اشاره به تفاهم‌نامه 15 سال قبل اتاق‌های ایران و بلاروس برای تشکیل شورای مشترک اقتصادی بین دو کشور، ادامه داد: با توجه به عملیاتی نشدن این شورای مشترک، پیشنهاد من فعال کردن آن برای برقرار شدن همکاری‌های سیستماتیک میان دو کشور است.

او با بیان اینکه بلاروس علاقه‌مند به افزایش واردات صیفی‌جات و سبزیجات تازه از ایران است، گفت: درخواست ما این است که اتاق ایران فهرستی از صادرکنندگان معتبر ایرانی که در این زمینه (و یا سایر زمینه‌ها) فعال هستند را برای ارتباط مستقیم با تجار بلاروسی به سفارت معرفی کند.

سفیر بلاروس در ایران با بیان اینکه اعطای ویزا برای رانندگان حمل‌ونقل بین‌المللی ایرانی از طریق معرفی‌نامه شرکت‌های حمل‌ونقل ایرانی در مراحل پایانی است، ادامه داد: تمام مجوزها برای انجام پرواز مستقیم و دائم، از سازمان هواپیمایی بلاروس به ایران داده شده است. تنها مشکل این است که باید مسافر برای این پرواز وجود داشته باشد. بنابراین این وظیفه ما و شما است که زمینه بیشتر ارتباطات میان فعالان اقتصادی دو کشور را فراهم کنیم.