به گزارش اکوایران، طبق اعلام اتاق اصناف، امسال، کمی متفاوت از سال‌های قبل، طرح‌های سه گانه‌ای را برای مدیریت بازار عید نوروز و ماه رمضان در سراسر کشور در نظرگرفته شده است.

طرح اول

طرح اول مربوط به فروش فوق‌العاده است. تاکنون حدود ۳۸ هزار واحد صنفی، بر اساس ظرفیت‌های قانونی و با مجوزی که اتحادیه‌ها و اتاق‌های اصناف به واحدهای صنفی ارائه می‌دهند، برای دریافت مجوز فروش فوق‌العاده ثبت‌نام کرده‌اند. به باور مهدی امیدوار عضو و سخنگوی هیات رئیسه اتاق اصناف ایران،  میزان از استقبال کسب و کارها از فروش فوق‌العاده، نوید بخش بازاری خوب با قیمت مناسب و با کیفیت برای واحدهای صنفی است و مردم می‌توانند کالای با کیفیت را با قیمت مناسب در واحدهای صنفی تهیه کنند. 

طرح دوم

طرح دوم مربوط به همکاری وزارت صمت، اتاق اصناف ایران، و بانک تجارت است. او افزود: در طرح عید تا عید هم با همکاری وزارت صمت، اتاق اصناف ایران، و بانک تجارت اجرا می‌شود. بنابراین واحدهای صنفی به بانک تجارت مراجعه کرده و اپلیکیشن مربوطه یا دستگاه پز اندرویدی را تامین کنند. مردم نیز ضمن اعتبارسنجی از سوی بانک، کارت اعتباری به مبلغ ۲۰ میلیون تومان را تهیه کرده و می‌توانند تا روز عید فطر از این واحدهای صنفی خرید کنند و ۵ اردیبهشت توسط بانک با واحدهای صنفی تسویه می‌شود. تا امروز ۱۰۰ هزار کارت اعتباری ۲۰ میلیون تومانی از بانک تجارت دریافت شده است. طبق اعلام اتاق اصناف در طرح عید تا عید، لوازمی همچون کیف و کفش، پوشاک، کالای اساسی، لوازم خانگی و … عرضه می‌شود. 

طرح سوم

طرح سوم در مورد نمایشگاه‌های عرضه مستقیم است. امیدوار اعلام کرد: نمایشگاه‌های عرضه مستقیم  نیز با همکاری سازمان‌های صمت و با مدیریت اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها برگزار می‌شود. یکی از کارهای خوبی که امسال انجام شده است این که، مجوز برگزاری نمایشگاه و نظارت آن فقط به اتاق‌های اصناف داده شد و همین موجب افزایش کیفیت و کاهش قیمت کالا در نمایشگاه‌های عرضه مستقیم خواهد بود. حدود ۳۸۰ نمایشگاه بهاره از اول اسفند برنامه‌ریزی شده است و هر کدام حدود یک هفته برپا بوده است. میزان تخفیف قیمت کالا در این نمایشگاه‌ها بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بوده است و با نظارت اتحادیه‌ها گاها تخفیف‌های بیشتری هم اعمال شده است. این نمایشگاه‌ها حول محور کالای اساسی، کیف و کفش، پوشاک، میوه و تره بار، گوشت و مواد پروتئینی برپا شده است. 

نظارت بر بازار

طبق اعلام اتاق اصناف ایران نظارت‌ها بر عملکرد واحدهای صنفی تشدید خواهد شد. برهمین اساس هم  ۱۵۰۰ بازرس در ۴۰۰ اتاق اصناف به صورت دو شیفت مشغول به کار هستند.به علاوه بر اساس بند (ط) ماده ۳۰، اتحادیه‌ها نیز مجاز هستند از بازرسان خود برای نظارت بر بازار استفاده کنند. گذشته از این گشت‌های مشترک با سازمان‌های صمت، تعزیرات و دستگاه‌های مربوطه برگزار خواهد شد. 

اتاق اصناف کاورهای متحدالشکلی برای بازرسان اصناف تهیه کرده است. همچنین با ظرفیت خوبی که هیات عالی نظارت و وزیر محترم صمت ایجاد کرده‌اند، ماشین‌هایی با قیمت مصوب به اتاق‌های اصناف ارائه شد که از نظر لجستیکی به کمک بازرسان آمده است و به زودی از محل تبصره ۷ماده ۷۲ قانون نظام صنفی موتورسیکلت و لپ‌تاپ هم در اختیار بازرسان قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، از محل یک در هزار مالیاتی و تبصره ۷ ماده ۷۲ نیز منابعی ایجاد شده است تا بتوانیم مجموعه اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌ها را قادر به نظارت بر عملکرد واحدهای صنفی کنیم.

به غیر از کشت‌های نظارت، مردم با تلفن‌های بازرسی اتاق اصناف یا سامانه ۱۲۴ هم می توانند شکایت خود را ثبت کنند. همچنین در مال‌ها و پاساژهای بزرگ و میادین شهری نیز نقاطی مشخص شده است که مردم برای شکایت می‌توانند مراجعه کنند.