به گزارش اکوایران، هفته اول اسفند ماه بود که اتاق اصناف ایران اعلام کرد طرح خرید اعتبار با حمایت سیستم بانکی کلید خورده است. همان زمان مطرح شد که مردم در تمامی نمایشگاه‌های بهاره و حدود ۲۷ هزار فروشگاه، می‌توانند با اعتبارسنجی از طریق بانک‌ها در اسفند ماه خرید و پول را در اردیبهشت ماه پرداخت کنند. این خرید اعتباری تا سقف ۲۰ میلیون تومان (نفری) بدون ضامن، سود و وثیقه است و صرفا با اعتبارسنجی انجام می‌شود.

امروز یکی از مقامات وزارت صمت اعلام کرده است که با مذاکراتی که با دو بانک جدید انجام داده، احتمالا بعد از عید اعتبار تا ۱۵۰ میلیون تومان با اقساط نهایتا شش ماهه اضافه خواهد شد. در این طرح اعتبار خرید با یک سفته الکترونیک به عنوان ضامن و بدون سود داده می‌شود.

طبق گزارش وزارت صمت، تاکنون ۵۰۰ هزار نفر وارد فرایند اعتبار گرفتن شدند و حدود ۳۴ تا ۳۵ هزار واحد صنفی به این طرح اضافه شدند تا محصولات خود را به صورت اعتباری به شهروندان عرضه کنند. چند پلتفرم فروش آنلاین هم در این طرح حضور دارند. واحدهای صنفی بیشتر در حوزه کالاهای تند مصرف، پوشاک، کیف و کفش، موبایل، لوازم الکترونیک، لوازم خانگی و سایر خدمات مانند خدمات دندانپزشکی و گردشگری هستند.

به نقل از ایسنا، محمدحسین قمری مدیر کل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت با تاکید بر اینکه دریافت اعتبار در طرح عید تا عید بدون ضامن و وثیقه و بدون سود است، اعلام کرد: تامین مالی این طرح از سوی اصناف انجام می‌شود و واحد صنفی می‌پذیرد که با تضمین دولت و بانک پرداخت پول به صورت اقساطی انجام شود و به همین دلیل هم وام بدون سود است و خلق نقدینگی هم انجام نمی‌شود.