به گزارش اکوایران ؛ روندی که در بازار تلفن همراه حاکم شده موجب شد تا ابراهیم درستی، عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و تهران از مسئولان گمرک و بانک مرکزی درخواست تهیه و ارائه گزارشی درباره متخلفان واردات گوشی تلفن همراه و تبلت کند.   

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و تهران و رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی، تصویری، گوشی تلفن همراه و لوازم جانبی تهران در این خصوص گفت: گمرک نمی تواند آماری از واردکننده ها نداشته باشد. چه اشکالی دارد که در اینباره بررسی صورت گیرد. بنده به عنوان مسئول صنف فروشندگان موبایل و تبلت، این مسئله را به جد خواستار هستم.

درستی افزود: بانک مرکزی باید گزارشی از اتحادیه بخواهند تا وضعیت متخلفان روشن شود.   

رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی، تصویری، گوشی تلفن همراه و لوازم جانبی تهران، با بیان اینکه همه مغازه داران موبایل فروش، اقدام به گران فروشی نمی کنند، افزود: قیمت دلار نسبت به فروردین افزایش چندانی نداشته و در صورتی که تبلت یا موبایلی با قیمت بالاتر به فروش برسد، صددرصد گران فروشی اتفاق افتاده است.

وی گفت: ما با گران فروشی مخالفیم، اگر کالایی با قیمت پایین به مغازه دار ما فروخته شود که به قیمت بالاتر به فروش نمی رسد،‌ با این شرایط می توان گفت مشکل از مغازه دار نیست و برخی از واردکنندگان در این میان تخلف می کنند که باید با آنها برخورد شود.

به گفته نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران، برخی کالاها در گمرک نگهداری می شود و آنهایی دست به این کار می  زنند که سرمایه دارند و رانت ایجاد می کنند.

درستی همچنین تاکید کرد: علاوه بر گروهی که اقدام به نگهداری کالای وارداتی در گمرک می کنند، برخی واردکنندگان نیز هرچند ارز را بر مبنای کالای اصل دریافت کرده اند، اما اجناس غیر گلوبال وارد می کنند. این اقدام در حالی که اختلاف کالای گلوبال و غیرگلوبال در بازار ۲۰ تا ۳۰ درصد است.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران و تهران در بخشی دیگر از صحبت های خود افزود: برخی از واردکنندگان نیز ابتدا ثبت سفارش کرده، ولی بیش از سهمیه خود، اقدام به واردات گوشی و تبلت کرده اند که این امر هم خلاف قانون است.

در کنار نوسان قیمتی تلفن همراه در بازار نبود خدمات پس از فروش مناسب نیز مشکلات بسیاری را برای مصرف کنندگان ایجاد کرده است،‌مشکلی که  از سوی رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران نیز آن تایید می کند به گفته درستی، نبود خدمات پس از فروش مناسب در حوزه گوشی تلفن همراه مصرف کننده را آزار می دهد.