به گزارش اکوایران، این درحالیست که پس از واردات گوشی با عنوان کالای همراه مسافر از طریق پیاده روی اربعین در ایران زیاد شده بود، طبق تصمیم وزارت صمت و کارگروه رجیستری، واردات مسافری گوشی تلفن همراه از عراق موقتا تا تاریخ 31 شهریور ممنوع شده و ثبت این گوشی‌ها در مبادی ورودی کشور صورت نخواهد گرفت. زیرا تا زمانی که شناسه‌ای وجود نداشته باشد امکان پرداخت حقوق و عوارض گمرکی وجود ندارد.

از طرف دیگر در اردیبهشت 1401، پس از پخش گزارشی مبنی بر هزینه 800 میلیون دلاری واردات آیفون به ایران بعنوان یک کالای غیر لزومی لوکس آمریکایی، اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس وعده دادند تا در نیمه اول سال 1401 واردات آیفون ممنوع شود.

در پاسخ اما «علیرضا پیمان پاک» رئیس سازمان توسعه تجارت ایران  اعلام کرده بود: «این گوشی‌ها تماما ساخت چین بوده و از این کشور ثبت سفارش می‌شوند. طی سال‌های اخیر به هیچ عنوان کالایی از آمریکا وارد ایران نمی‌شود.» 

پیمان پاک در پیگیری خبرگزاری تسنیم در خصوص رجیستری آیفون 14 گفته است جمع‌بندی در خصوص رجیستری تلفن همراه آیفون14 تا چند روز آینده نهایی می‌شود.

باتوجه ‌به اظهارات رئیس سازمان توسعه تجارت و رصد آگهی‌های فروش آیفون14 می‌توان دریافت که در صورت عدم صدور دستورالعملی مبنی بر رجیستری این مدل تلفن همراه، پس از 30 روز کلیه تلفن‌های همراه آیفون14 غیرقابل‌تماس در ایران بوده و در نتیجه خریداران متضرر خواهند شد.