به گزارش اکوایران، عصر پنجشنبه اسپیس‌ایکس یکی دیگر از موشک‌های فالکون 9 خود را به فضا پرتاب کرد -چهل و نهمین راکت در سال 2022- که یک رکورد تازه است و همچنان نیز هر 6 روز یک راکت به فضا پرتاب می‌کند. این موشک 53 ماهواره استارلینک را با خود به مدار برد و به این صورت تعداد ماهواره‌های این مجموعه به 3،000 عدد رسید، بیش از مجموع کل ماهواره‌ها در مدار زمین.

 همچنین اسپیس‌ایکس قرار است موشک بسیار قدرتمندتری به نام «فالکون هوی» را پرتاب کند. این بار مشتری ‌آن‌ها نیروی فضایی ایالات متحده –بخش هوا و فضای ارتش آمریکا- و محموله‌ی آن به شدت محرمانه است.

این پرتاب‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که تنش‌ها بین آمریکا و روسیه در میانه‌ی جنگ اوکراین بالا گرفته‌اند و روسیه تهدید کرده است که به ماهواره‌های تجاری‌ای که کمک بزرگی به اوکراین و متحدانش بوده‌اند شلیک خواهد کرد.

این پرتاب‌ها همچنین نشانه دیگری از تکیه روزافزون پنتاگون به بخش خصوصی هوا و فضا است که همزمان با افزایش رقابت در این زمینه توانمندی زیادی نیز پیدا کرده است. این شراکت حتی در بیانیه‌ی استراتژی دفاع ملی آمریکا که به تازگی منتشر شده هم ذکر شده است: «ما همکاری با بخش خصوصی را افزایش خواهیم داد به خصوص در صنعت فضانوردی تا بتوانیم از پیشرفت‌های تکنولوژیکی و روحیه نوآورانه‌ی این صنعت بهره‌مند شویم. اما مقامات امنیت ملی می‌دانند که همزمان که این فناوری‌ها -از قبیل موشک‌های ارزان‌تر و قابل استفاده مجدد که مرتب‌تر پرتاب می‌شوند و ماهواره‌های کوچکی که می‌توانند به تعداد بیشتری ارسال شوند- نقش گسترده‌تری در زرادخانه دفاعی و اطلاعاتی آمریکا پیدا می‌کنند، تهدید بیشتری نیز متوجه آن‌ها می‌شود. ماهواره‌های خصوصی قرار است قوانین جنگ را در درگیری روسیه و اوکراین آزمایش کنند.

ژنرال جان شاو، معاون فرماندهی فرماندهی فضایی ایالات متحده، روز دوشنبه در یک کنفرانس فضایی گفت: «من مطمئن هستم که همتای من در روسیه، هر که باشد، از استارلینک چندان راضی نیست، زیرا به اوکراین کمک می کند و احتمالاً از تصاویر ماهواره‌ای MAXAR هم که اخباری که در سرتاسر جهان در حال رخ دادن است را منتشر می‌کنند راضی نیستند.» ژنرال شاو در ادامه گفت: « ما می دانیم که آنها احتمالاً اقداماتی را انجام خواهند داد تا این خدمات تجاری را متوقف کنند چراکه این خدمات در تضاد با منافع ملی روسیه است.»

چند روز بعد  پیش‌بینی ژنرال شاو اتفاق افتاد و یک مقام روسی در سازمان ملل تهدید کرد که ماهواره‌های تجاری را سرنگون خواهند کرد. در این سخنرانی کنسانتین ورونتسو، معاون منع توسعه تسلیحات وزارت خارجه روسیه، گفت: «استفاده نظامی از ماهواره‌های غیرنظامی یک روند بسیار خطرناک است که فراتر از استفاده بی ضرر از فناوری های فضایی است و این موضوع در طول تحولات در اوکراین آشکار شده است.» او هشدار داد که زیرساخت‌های به ظاهر غیر نظامی می‌توانند به یک هدف قانونی برای تسویه حساب نظامی تبدیل شوند.»