به گزارش اکوایران، شرکت «بی‌وای‌دی» چین که در زمینه ساخت خودروهای برقی فعالیت دارد، توانست در سه‌ماهه پایانی سال 2023 از رقیب آمریکایی خود یعنی شرکت تسلا پیشی بگیرد و به بزرگ‌ترین سازنده خودروهای برقی در جهان تبدیل شود.

به نوشته بی‌بی‌سی، این شرکت چینی در سه‌ماهه پایانی سال گذشته میلادی توانست به رکورد فروش 526 هزار خودروی برقی دست پیدا کند و برای نخستین‌بار در این زمینه از شرکت تسلا پیشی بگیرد.

شرکت تسلا نیز اعلام کرده که توانسته در سه‌ماهه پایانی 2023 به رکورد فروش 484 هزار خودروی برقی برسد.

با وجود اینکه شرکت بی‌وای‌دی توانسته در این بازه زمانی از تسلا پیشی بگیرد، اما همچنان از نظر میزان فروش در کل سال از شرکت ایلان ماسک عقب است. تسلا توانست در سال 2023 میلادی 1/8 میلیون دستگاه خودروی برقی به فروش برساند، در حالیکه این میزان برای بی‌وای‌دی 1/57 میلیون دستگاه بوده است.

از سوی دیگر، داده‌ها حاکی از آن است که فاصله این شرکت چینی با رقیب آمریکایی خود در حال کمتر شدن است. در حالیکه تسلا در سال 2022 میلادی توانست 400 هزار خودروی برقی بیشتر از رقیب چینی خود بفروشد، این فاصله در سال 2023 به حدود 230 هزار خودرو در سال 2023 کاهش پیدا کرد.

در صنعتی که با نام غول‌های خودروسازی جهان مانند تویوتا موتورز، فولکس‌واگن و جنرال موتورز شناخته می‌شود، تولیدکنندگان چینی از جمله بی‌وای‌دی و سایک موتور در حال تهاجم همه‌جانبه به پیشگامان سنتی این صنعت هستند. چین به دنبال جهش قابل توجه در صنعت خودروسازی و پشت سر گذاشتن کشورهایی مانند آمریکا، کره جنوبی و آلمان در سال‌های اخیر، اکنون شانه به شانه ژاپن در تلاش است تا به بزرگترین صادرکننده خودروهای سواری در جهان تبدیل شود.

تغییر محتمل سلسه‌مراتب قدرت در بازار جهانی خودروهای برقی، دستیابی به هدفی است که وانگ 57 ساله - رئیس بی‌وای‌دی - در زمانی که چین در حال توسعه توانایی‌های خود در این زمینه بود، در ذهنش پروراند؛ کشوری که اکنون به یک بازیگر بی‌همتا در صنعت خودروهای الکتریکی تبدیل شده است. در حالیکه بی‌وای‌دی به سبقت گرفتن از تسلا و سایر شرکت‌ها در خانه ادامه می‌دهد، تکرار این موفقیت در کشورهای دیگر، دشوار به نظر می‌رسد.

به نظر می‌رسد اروپا با آمریکا همراه خواهد شد تا برای حفاظت از هزاران شغل مرتبط با تولید،‌ بر واردات خودروهای چینی تعرفه‌های بالاتری اعمال کند. بازار خودروهای الکتریکی در کشورهای دیگر هنوز در دوران طفولیت خود به سر می‌برد و به اندازه کافی سودآور نیست.

در حال حاضر تسلا هنوز در برخی جهات کلیدی از جمله سرمایه، درآمد و ارزش بازار از بی‌‌وای‌دی پیش است، اما تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند که این شکاف‌ها در سال 2024 به شکل قابل توجهی کاهش یابند. براساس برآوردها، تسلا در سال آتی میلادی از فروش‌ خودروهای خود 114 میلیارد دلار درآمد خواهد داشت و درآمد شرکت بی‌وای‌دی 112 میلیارد دلار خواهد بود.