سخنگوی وزارت صمت از عرضه پنج خودرو بدون قرعه کشی خبر داد. امید قالیباف گفت از 25 خرداد ماه سال جاری شاهین، ساینا S، ساینا، کوییک R و کوییک S از مسیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو در قالب طرح های فروش فوق العاده، پیش فروش و مشاکت در تولید بدون برگزاری قرعه کشی در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

با توجه به شرایط حاکم بر کلان اقتصاد و همچنین بازار خودرو این سوال پیش می آید که چرا سیاست گذار خودرویی برای عرضه پنج خودروی یاد شده، آنها را از  قرعه کشی معاف کرد؟

به نظر می رسد باید جواب این سوال را در نتایج اولین طرح فروش برگزار شده از مسیر سامانه یکپارچه جست و جو کرد. آن طور که سایپایی ها بعد از برگزاری قرعه کشی اعلام کردند در طرح پیش فروش ظرفیتی حدود 19 هزار و 350 دستگاه برای انواع خودروی سواری شامل کوییک R، کوییک S، ساینا S و کوییک معمولی در نظر گرفته شده بود که تنها حدود 10 هزار 770 نفر برای این طرح فروش ثبت نام کردند بنابراین تمام ثبت نام کنندگان واجد شرایط دریافت خودرو شدند. همچنین در طرح مشارکت در تولید نیز این خودروساز ظرفیت نزدیک به 16 هزار دستگاه از محصولات یاد شده را برای عرضه در نظر گرفته بود اما تنها نزدیک به دو هزار و200 نفر از این طرح فروش استقبال کردند.

بنابراین مشاهده می شود از پنج خودرویی که از قرعه کشی معاف شدند سه خودرو در طرح های پیش فروش و مشارکت در تولید با اقبال روبرو نبودند. بنابراین سیاست گذار خودرویی با علم به این مساله خبر از حذف قرعه کشی برای خودروهای یاد شده را مطرح کرده است.

نکته دیگر اینکه بررسی فاصله قیمت این خودروها در کارخانه و بازار نشان می دهد به جز ساینا معمولی که فاصله قیمتی حدود 80 میلیون تومانی دارد بقیه خودروهای یاد شده از فاصله قیمتی حدود 30 میلیون تا 40 میلیون تومانی بین کارخانه و بازار برخوردار هستند.

بنابراین مشخص است سیاست گذار خودرویی خیلی هوشمندانه خودروهای یاد شده را از گردونه قرعه کشی خارج کرده تا به نوعی وعده وزیر صمت را عملیاتی کند هر چند که حذف قرعه کشی برای این خودروها تاثیر چندانی روی بازار ندارد.